Učitelé se musejí připravit na dvojí formu výuky
Školy se otevřou pro žáky prvního stupně
RAKOVNICKO. Základní školy se chystají na návrat žáků do lavic. Za velice přísných podmínek školy spustily od 11. května výuku pro žáky 9. tříd, 25. května se pak do lavic vrátí celý první stupeň. Tedy žáci, jejichž rodiče budou mít o prezenční formu výuky zájem. Ostatní se i nadále budou moci vzdělávat z domova. Tento týden otevřela také většina mateřských škol, tam ale nejsou pravidla ani zdaleka tak přísná.
Minulý týden zaslalo Ministerstvo školství ČR manuál ředitelům škol, ve kterém stanovilo, za jakým podmínek bude provoz školy probíhat. Vesnické malotřídky většinou zvládnou provoz bez větších problémů. Větší školy ale budou muset do prezenční formy zapojit také učitele výchovných předmětů a asistenty pedagogů. Dle průzkumů se totiž do jejich lavic vrátí zhruba polovina žáků. Druhá polovina zůstane při výuce z domova. Třídní učitelé tak i nadále budou připravovat materiály pro online výuku, které budou aplikovány i při výuce ve škole.
Polovina ve škole, druhá doma
Podle průzkumu by se do školy v Lužné mohlo na konci května vrátit zhruba 55 procent žáků z prvního stupně. „ Asi nejhorší na tom je, že v některé třídě bude více jak 15 dětí, takže je budeme muset rozdělit na dvě skupiny. V jedné bude učit učitel a v druhé skupině se bude muset o tu práci podělit vychovatelka nebo asistent pedagoga. I když povoláme učitele z druhého stupně, stejně nebudeme mít dostatek pedagogů. Takže to budeme muset řešit provizorně,“ popisuje ředitelka luženské základní a mateřské školy Miloslava Pechová. Navíc někteří učitelé patří do rizikové skupiny a do školy se už v letošním školním roce nevrátí.
„Měli jsme provozní poradu, takže se zaměstnanci proškolili. Jsme vybaveni vědomostmi a teď je budeme aplikovat. Vytvoříme tady takové prostředí, aby bylo pro všechny maximálně bezpečné. Nakoupili jsme spoustu dezinfekce, teploměry. Máme roušky. Tímto bych chtěla poděkovat paní Hamouzové, která nám jich našila asi 200 kusů. Další máme nakoupené,“ doplňuje.
Třídní by sami výuku těžko zvládli
Průzkum mají hotový i v Lubné, kde pro tento školní rok počítají zhruba s 50 žáky v lavicích. „Nejspíš budeme mít v jednom ročníku kolem deseti dětí. Šatny nebudeme vůbec používat, budeme chodit přímo do tříd. Zaměstnanci si děti budou vyzvedávat před školou. Dezinfekce se provede ve třídě. A rozvolníme ten systém o přestávky, aby se děti nepotkávaly. Budeme využívat hodně venkovní prostory, máme šikovný školní dvůr a zahradu. Takže prostoru máme dostatek na to, abychom to zvládli bez nějakého mísení,“ řekl ředitel základní a mateřské školy v Lubné Radek Vyskočil.
A jak bude probíhat výuka? „Zatím si nedovedu dost dobře představit, jak to bude fungovat. Děti jsou po dvou měsících doma každé na jiné úrovni,“ vysvětlil. Právě pro rozdílné znalosti by potřebovaly kvalitní výuku, ta ale nebude možná, protože polovina dětí bude pracovat z domova a také jim se musí někdo věnovat. „Pro žáky, kteří zůstanou doma, budou muset učitelé online výuku připravovat i nadále a ten materiál se bude používat i ve škole. A ve škole bude pracovat asistent pedagoga nebo učitel výchovy. Třídní učitel nebude nejspíš kromě první třídy provádět další vzdělávací aktivity. Myslím si, že to jinak nelze zajistit. Aby jeden člověk byl celé dopoledne s dětmi ve škole, a pak ještě připravil výukové materiály, není reálné.“
Stejně jako v Lužné, i základní škola v Lubné počítá s přípravou teplých obědů ve školní jídelně.
Malotřídky ve výhodě
Základní školu v Olešné navštěvuje celkem 12 dětí, do lavic se jich pravděpodobně vrátí 11. „Naše škola splňuje všechny pokyny, které vydalo ministerstvo školství, takže pro nás se toho moc nemění. Každý žák bude mít svou lavici, prostory na to máme. Takže jsme schopni bez nějakých větších omezení výuku zajistit,“ vysvětlila ředitelka školy Eva Fastová. Žáci všech tříd utvoří jednu skupinu, takže nenastane problém s možným mísením dětí.
Jak to bude v Roztokách, se ukáže podle zájmu rodičů. „Připravujeme dopis pro rodiče, kde jim chceme vysvětlit to, jakým způsobem bude moci u nás fungovat, ale že musíme vědět, kolik nám přijde dětí. Zatím jsme čekali na vyjádření ministerstva, jestli vůbec budeme schopni to v našich podmínkách zařídit. Ještě čekám, jak se vyjádří paní učitelky, protože tu máme i ty, které patří do rizikových skupin,“ vysvětlila ředitelka Libuše Bulantová.
Největší problém ředitelka vidí v dopolední a odpolední výuce. „Škola má dostatek prostoru, ale jde spíše o to, jakým způsobem se bude vyučovat. Skupiny nejspíš budou muset být smíšené z různých ročníků, protože ne všechny děti tu budou chtít být do odpoledních hodin. A jak víte, skupiny se nesmí míchat.“ Také výuka bude pro každého začínat jinak. „Ranní družina je zakázána. Začátek vyučování bude pro každou skupiny v jinou dobu, abychom dodrželi dezinfekci prostor. První skupina přijde v 8 hodin, vydezinfikuje se šatna, další skupina přijde v 8.15 a tak dále,“ uzavírá ředitelka.
Školy jsou na žáky připraveny, jak ale bude probíhat výuka ve dvou formách a jaký bude mít výsledný efekt, ukáže teprve čas.
Renáta Fryčová