Pořadatelé jsou v očekávání, zda budou schopni splnit vládní nařízení
Uskuteční se tábory? Za jakých podmínek?
RAKOVNICKO. Stejně jako provozovatelé restaurací, hoteliéři a mnoho dalších profesí, čekali i provozovatelé táborů na informace, kdy a za jakých podmínek budou moci vykonávat svoji činnost. Jenže na rozdíl od jiných profesí, provozovatelé táborů stále neví, jak letošní sezona nakonec dopadne.
Zjišťovali jsme, jak se na léto připravují tábořiště na Rakovnicku. „Aktuálně platí, že dětské zotavovací pobyty by měly být průchodné od konce května. Není tam k tomu ale nic dalšího. Takže my se nemůže připravovat na něco, co nevíme, že by mělo nastat,“ řekl hlavní vedoucí tábora Eldorádo u Jesenice Václav Vaněček. Tábor mají vyprodaný z třiadevadesáti procent a vše připravují na to, že všechny turnusy letos proběhnou tak jako vždy.
Přípravy v plném proudu
Takřka obsazeno má na pobytové i příměstské tábory také rakovnický dům dětí a mládeže. „Stále doufáme, že příměstské i pobytové tábory v létě proběhnou. V tomto čase jsme se věnovali a věnujeme jejich přípravě a podrobnému programu. Zájem o tábory byl velký už v únoru, kdy se většina táborů obsadila. K dnešnímu dni se z již zaplacených táborů téměř nikdo neodhlásil,“ řekl za DDM Rakovník Tomáš Doležal.
V současné době je ale ve vzduchu také varianta, že se letní tábory uskuteční pouze v srpnu nebo ve sníženém počtu do 50 dětí.
V omezeném počtu ne
„Takový tábor bychom nemohli uskutečnit, protože by to byla ztrátová záležitost v areálu, který je disponovaný pro 230 osob. V další řadě si vůbec neumím představit, jak bychom z 230 přihlášených vybrali 50 dětí. Jak by reagovali rodiče, kterým bychom zavolali a řekli, že máme tábor pouze pro omezený počet dětí a to jejich v tom není,“ vysvětlil Václav Vaněček. Kdyby se ale tábory mohly uskutečnit pouze v srpnu, a s neomezeným počtem dětí, Eldorádo by na dva turnusy otevřel.
Pouze srpnové termíny by ale zase nepřicházely v úvahu pro tábořiště v Krtech. „Připravujeme vše a doufáme, že se tábory letos uskuteční. Ale abychom postavili tábor jen na 14 dní v srpnu a pouze pro 50 dětí, to by se nám nevyplatilo. Máme stanový tábor, což znamená, že musíme vše navézt na místo a postavit. Záleží také na podmínkách provozu a zda bychom je byli schopni v těchto přírodních podmínkách, bez civilizačních vymožeností, zvládnout. A podle toho se budeme rozhodovat,“ řekla hlavní vedoucí tábora Blanka Holopírková.
A co si myslí provozovatelé o rouškách, dezinfekci a odstupech mezi dětmi? „Přijmeme všechna opatření a postupy, které nám doporučí nebo závazně vydá vláda. Ovšem nedokážeme si představit, že by mezi sebou děti měly na pobytových táborech dodržovat odstupy a stále si měnit roušky,“ řekl Tomáš Doležal.
Rouška by byla spíše placebo
Podle Václava Vaněčka by byla rouška na táboře pouze takové placebo, ochranný efekt by tam určitě ztratila. „Kdo zažil, jak tábor funguje, že děti spolu dovádějí, válejí se po sobě při různých hrách a tak dále, tak ví, že je naprosto iluzorní představa, že by rouška na táboře něco řešila.“
V přírodním tábořišti v Krtech si nedovedou představit ani časté používání dezinfekce. „Jde také o to, aby netrpěla příroda. Nevím, jak bychom tam pak likvidovali dezinfekci nebo ochranné pomůcky, abychom neudělali více škody než užitku,“ řekla Blanka Holopírková.
A kdyby se tábory letos konat nemohly? „Kdyby letos tábory nakonec vůbec nebyly, bylo by to velmi nepříjemné a takřka likvidační. Přišli bychom o celoroční příjem a přineslo by to i další problémy,“ uzavírá Václav Vaněček.
Renáta Fryčová