Minipivovary bojují o život

RAKOVNICKO. Mnoho živnostníků se v posledních týdnech ocitlo zcela bez příjmů. Vládní opatření proti koronaviru zasáhla i minipivovary. V Česku dokonce vznikla výzva – Zachraň minipivovar ve svém okolí, kdy lidé skupovali zásoby chmelových moků, aby nepřišly vniveč. My jsme zjišťovali, jaké je situace v minipivovarech na Rakovnicku.

„Ze začátku nás opatření částečně zasáhla. Teď už se to docela srovnalo. Když zavřely hospody, prodej piva byl prvních 14 dnů úplně mrtvý. To jsme mysleli, že přestaneme vařit. Ale postupně se ty konzumentské návyky mění, lidé přestali být paralyzováni tímto stavem, a navrátili se ke svým zvykům,“ řekl majitel řevničovského minipivovaru David Máša. Změna tak nastala v tom, v jakých obalech pivo prodávají. Největší zájem je teď právě o pivo v lahvích nebo PET – lahvích. „Stále naštěstí fungují naše prodejní kanály, jako jsou prodejny potravin a pivotéky, které mají okénka. Ale není to tak, že bychom jeli úplně na 100 procent jako před krizí. Ale fungujeme.“

Pivovar Máša v dubnu oslavil své třetí výročí od založení. A i v této nelehké době pokračuje v tradici, kdy jednou za čas uvaří nějaký nový speciál. „Přátelé, k úplné jarní pohodě je teď asi daleko, ale JAROUŠE 12° jsme nezapomněli uvařit ani letos. Další pivka jako PÉRÁK 12° a novinka DeDeRón 12° budou následovat. Léta běží a pivo teče,“ stojí na webu pivovaru.

Pivovar na Olešné sice kvůli šířící se nákaze uzavřel areál pro veřejnost, pivo ale vaří dál. A aby obchod pokračoval i v této době, přišli na jiný způsob. Rozjeli rozvoz piva a prodej přes e-shop. „Situaci jsme se snažili rychle přizpůsobit a na našem webu jsme zprovoznili e-shop a domluvili službu PPL, která teď pivo rozváží po celé republice. Pro naše lokální zákazníky z Rakovníka a okolí zajišťujeme rozvoz dva dny v týdnu, kdy pivo rozvážíme sami, a tudíž je pro zákazníky zdarma. Pivo se dá pořídit také v několika kamenných prodejnách,“ řekla za olešenský pivovar Klára Kierzkowska.

Díky tomu se jim navařené pivo nezkazilo, ale přiznávají, že takovýto prodej je pro ně obrovskou změnou. „Pro všechny malé pivovary je to teď složité, přizpůsobit se nové a takto drastické situaci. Ze dne na den položí ne jedno rodinné podnikání, ohrožené jsou všechny lokální a malé podniky po celé republice. Všichni teď spoléháme na přízeň našich zákazníků a jen doufáme, že to půjde zvládnout a že to brzy přejde.“ Nyní na Olešné nabízejí tři druhy piva – svrchně kvašenou 13° Brut IPA, hořké 13° Chateau OATS s příměsí ovesného sladu, 11° Pale ALE a klasiku 12° Malkovský ležák, pivo plzeňského typu. „Pivo prodáváme v litrových PET lahvích, které jsou velmi dobré pro transport. Do budoucna konečně plánujeme i výrobu do skla,“ prozradila.

Nejvíce asi krize poznamenala pivovar sídlící za hranicí okresu ve Chříči. „Díky současné situaci jsme přišli o veškeré odběry do hospod a pivo nyní stáčíme především do láhví. Lahvové pivo zavážíme přímo koncovým spotřebitelům v místním regionu, Praze a Plzni,“ řekl za pivovar Chříč Petr Jakubíček.

Renáta Fryčová

« Zpět