Jak se žije v rodinách s covidem?

RAKOVNICKO. Na okrese Rakovník je v tuto chvíli evidováno 14 pacientů s nemocí Covid – 19. Zajímalo nás, kdo kontroluje, jak jsou ze strany nemocných dodržována karanténní opatření, jak je o nemocné postaráno, jsou-li v domácím léčení a žijí-li např. sami? A jak je to třeba s vynášením a následnou likvidací odpadů z těchto domácností? Na dotazy Raportu odpovídá tisková mluvčí KHS Dana Šalamunová.

„Dodržování karantény kontroluje ten, kdo ji vydal, tedy buď KHS nebo ČSSZ, pokud je karanténa nařízena praktickým lékařem. Pacienti jsou řádně poučeni jak se léčit a co dělat v případě zhoršení zdravotního stavu. Pacienty kontrolujeme namátkově po telefonu, zvláště pokud je jejich stav vážnější nebo jsou starší a žijí sami. Co se týká nakládání s odpady, nestačí vyhodit je do koše, ale například použité roušky by se měly zabalit do igelitového sáčku a ten ještě do jednoho a pak teprve je dát do pytle na odpadky a pytel na odpadky by měl být před vhozením do kontejneru obalen ještě jedním pytlem,“ uvedla mluvčí.

A jak je to s lidmi, kteří žijí sami? Na koho se mají obracet s žádostí o pomoc s nákupy a jak se v takových případech daří zachovat anonymita takových pacientů? „Tito pacienti mohou využít pomoc svých příbuzných, známých, případně si nákupy objednat on-line. V krajním případě je třeba obrátit se na sociální služby. V případě dodržení všech opatření (zakrytá ústa, nos, rukavice, důkladná hygiena zejména rukou), je riziko nákazy pro okolí minimální. Anonymitu zaručují pracovníci sociálních služeb, kteří nepodávají podrobné informace o svých klientech, a příbuzní a známí nebudou, předpokládáme, tyto informace cíleně šířit. Tyto služby využívá spousta lidí a nemusí být nemocní, je na nich, zda svému okolí informaci o svém zdravotním stavu sdělí.“

Dále nás zajímalo, jaký režim se musí dodržovat v rodinách, kde se objeví jeden případ, ale ostatní jsou zdrávi?

„Pokud je výskyt v rodině, nařídí se ostatním jejím členům karanténa a tam je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla – zakrytá ústa a nos, rukavice při kontaktu s ostatními členy rodiny, co nejvíc se oddělovat od ostatních členů rodiny, častá dezinfekce společných prostor. V případě pozorování příznaků i u ostatních členů rodiny zajistit prostřednictvím praktického lékaře jejich testování.“

Pavel Sklenička

« Zpět