Kdo se vrátí z rodinné návštěvy, musí do karantény
Vychovatelé mají 12hodinové směny
NOVÉ STRAŠECÍ. Když se jmenujete Strašidýlko, tak se sami hned tak něčeho nezaleknete. Vychovatelé novostrašeckého dětského domova se nenadálé situace, kdy se ze dne na den museli změnit i v učitele, rozhodně nezalekli. Drží se, i když teď musejí pracovat ve dvanáctihodinových směnách, aby domov zajistil i dopolední péči o své svěřence.
„Je to pro nás velice komplikovaná situace. Dopoledne a část odpoledne se věnujeme jen školní přípravě. Všichni rodiče vědí, jak je to náročné. A teď si představte, že máte dětí naráz osm v různém věkovém spektru a z různých škol, takže co dítě, to jiný systém distanční výuky, protože každá škola si ji řeší jinak. Používané aplikace jsou jiné, jiná je forma odevzdávání úkolů... Do toho jsme uzavřeni, takže fungujeme v určité bublině, což je psychicky náročné pro děti i dospělé. Opravdu smekám před tím, jak to vychovatelé zvládají,“ říká ředitel dětského domova Alexandr Krško.
Alespoň malou útěchou je, že jsou vychovatelé buď mladí a bezdětní, nebo už mají vlastní děti odrostlé, takže nemusí absolvovat vyučovací kolotoč v práci a poté ještě doma. Zvyknout si na režim distančního vzdělávání nakonec nebylo pro děti tak těžké.
„Ze začátku se jim moc nechtělo, vymlouvaly se, že mají virové prázdniny. Pak to obdivuhodně přijaly a řekl bych, že přípravu berou zodpovědněji, než když je běžná školní docházka a musejí dělat domácí úkoly,“ směje se ředitel. Hůř snášejí, že se nevídají se spolužáky a kamarády. Přijímat návštěvy je zakázané a ven se může chodit jen na zahradu a hřiště domova. Nejtěžší je to pro náctileté.
„Smysl nařízení chápou a dodržují ho, ale je nám jasné, že pokud bude zákaz trvat dlouho, nejde zabránit nějakým třecím plochám. Určitá opatření navíc fungují i v rámci domova. Omezili jsme pohyb mezi jednotlivými rodinnými skupinami a také je povinnost nosit v ubytovacích a stravovacích zařízeních roušky. Na zahradě zatím nutné nejsou. Tam i dětem umožňujeme, aby se potkávaly s ostatními rodinnými skupinami. Každé odpoledne pro ně děláme program na hřišti, aby měly pohybové aktivity,“ vysvětluje Alexandr Krško.
Navštěvovat rodiče a příbuzné děti zakázáno nemají. Musejí však počítat s tím, že je po návratu čeká čtrnáctidenní karanténa. Domov pro tyto účely vyčlenil dva oddělené pokoje se samostatným WC a koupelnou. „Momentálně v nich máme dva kluky, kteří se vrátili z návštěvy rodiny. Karanténa je nutná, nemůžeme ohrozit děti a personál. Tyto pokoje jsou připraveny i pro krizový stav, kdyby se nákaza v domově objevila. V takovém případě máme dva krizové scénáře. V prvním stupni opatření, by nastala stoprocentní karanténa, kdybychom tu všichni dospělí zůstali a nejezdili domů. Kdo by nebyl nemocný, zajišťoval by provoz. Druhý stupeň by nastal v momentě, že už bychom si nedokázali pomoci vlastními silami. Pak bychom museli povolat pomoc třetích osob, zejména studentů zdravotních a sociálních škol,“ popisuje ředitel s tím, že si pochopitelně všichni přejí, aby žádný z těchto scénářů nenastal.
Markéta Hartlová