Aeroklub pomohl s CoroVentem
RAKOVNÍK. Pomoci dnes můžete všelijak. Někdo šije roušky, jiný vaří jídlo hasičům a zdravotníkům, další zajišťuje nákupy seniorům. A co takhle sednout si do kokpitu letadla a proletět se nad nádhernou českou kotlinou a udělat přitom dobrý skutek?
„Zjistili jsme, že tým projektu CoroVent shání pro zdárný a hlavně rychlý vývoj plicního ventilátoru leteckou dopravu. Projekt vznikl z iniciativy COVID19CZ a jeho tým je složený z odborníků fakulty biomedicíny ČVUT a desítek expertů z technologických firem rozmístěných po celé České republice. Protože pro účely zdravotnictví je vzdušná doprava povolena, rozhodli jsme se, že se do projektu přihlásíme,“ vysvětluje předseda rakovnického Aeroklubu Milan Köhler.
Že je v ČR nedostatek plicních ventilátorů pomáhajících při léčbě těžkých případů nemoci Covid 19, je známo. Kvůli pandemii koronaviru není šance, že by je vláda mohla v dostatečném množství dovézt z jiných míst světa.
„Právě malá letadla se stala rychlými kurýry při dodávce jednotlivých součástek mezi vývojářskými subjekty. Hraje se o čas a každý let je dobře naplánován. V sobotu například letěla Cessna C172 rakovnického aerokloubu do Skutče a odtud převážela první prototyp plicního ventilátoru do Kladna. Další cesta je plánována přes Liberec,“ řekl nám v uplynulém týdnu předseda aeroklubu.
Náklady na cestu nesou piloti rakovnického aeroklubu nezištně na svých bedrech. „Takový let do Skutče a přes Kladno do Rakovníka by v komerčních cenách vyšel na 12 tisíc korun. To ale nikdo z nás neřeší. Jsme rádi, že můžeme alespoň částečně přispět v boji proti koronaviru,“ říká Milan Köhler.
A podařilo se. Uplynulou středu – po dvanácti dnech vývoje – proběhla médii zpráva, že ventilátor je hotový. V třebíčské továrně Dawell se nyní rozjíždí sériová výroba. První stovky sériových kusů budou hrazeny z veřejné sbírky, kde bylo za dvacet hodin vybráno 12,5 milionů korun.
Sláva Vaic