Dělají, co je v jejich silách, zavlečení viru ale vyloučit nemohou
Domovy jsou zatím bez nákazy
RAKOVNICKO. Domovy seniorů a domovy, které pečují o starší lidi, jsou teď nejrizikovějším místem, co se šíření nákazy novým koronavirem týče. Přispívají k tomu hned dvě věci. První je vysoký věk pacientů, pro něž může být nákaza často i fatální. A druhým aspektem je uzavřené prostředí, kde se virus může snadno šířit. Domovy z Rakovnicka proto přijaly nutná opatření, aby se možnost šíření nákazy co nejvíce zminimalizovala. Shodují se však, že zcela tomu zabránit nelze.
V jesenickém domově Krajánek se na pandemii onemocněním SARS- Covid-19 připravili ještě před jejím vypuknutím. V době, kdy mnozí neměli ochranné pomůcky, jich tady bylo dostatek. „Ještě před začátkem krize jsem do domova pořídil asi 600 jednorázových roušek, podařilo se mi sehnat i dvojkové a trojkové respirátory. Desinfekce jsme měli také dostatečné zásoby a rukavic asi osm tisíc kusů. Takže jsme byli vybaveni na ty prvotní dny. A teď už začali chodit ochranné pomůcky od kraje. Minulý týden jsme dostali 113 respirátorů druhé třídy a 450 jednorázových rukavic. Také si sami šijeme roušky pro zaměstnance a pro klienty, abychom měli dostatek zásob,“ řekl ředitel domova Petr Sunkovský.
Samy si musely vypomoci i ostatní domovy. „Naštěstí, žádný problém nepociťujeme a máme dostatek ochranných pomůcek a dezinfekce. Používáme roušky, které jsme si v první fázi sami ušili, a teď jsme už dostali i nějaké od kraje,“ řekla ředitelka zavidovského Domova Domino Hana Rusňáková.
Že už je to se zásobami od kraje lepší, potvrzuje také ředitelka domova důchodců Kolešovice Taťána Čížková. Zároveň upozorňuje, že ne pro všechny klienty je rouška vhodná. „Roušky mají k dispozici jen ti, kteří to přes roušku udýchají. Protože někteří mají s dýcháním problém. Naštěstí neopouštějí areál a nákaza se u nás zatím nevyskytla, takže rouška pro ně splňuje spíše psychologický efekt,“ vysvětlila.
V domovech dodržují přísná hygienická opatření a zaměstnance poučili také o bezpečném chování mimo pracoviště. „Pro zaměstnance jsme zrušili stravování v jídelně, tam zůstalo pouze pro klienty a zaměstnanci se stravují ve svém zázemí. Když mají přestávku a chtějí si třeba na zahradě sundat roušku, tak jedině v dostatečné vzdálenosti od klientů,“ přiblížil situaci v Krajánku ředitel.
V Zavidově i za normálního stavu chodili klienti do jídelny po menších skupinkách a to zůstalo i nyní. Nádobí navíc po každém umytí pravidelně dezinfikují. Zaměstnanci dostali dezinfekce také domů, aby bylo jejich riziko nákazy co nejmenší. „Používáme ochranné pomůcky, jako jsou roušky a rukavice. U vchodu a na každém oddělení máme dezinfekci jak pro zaměstnance, tak i pro klienty,“ uvedla Taťána Čížková.
Všichni se ale shodují na tom, že úplně zabránit zavlečení nákazy do domovů nelze. „Naši zaměstnanci jsou profesionálové, přesto zanesení nákazy do domova zcela zamezit nejde. To můžete udělat doma, a ne v tak velkém zařízení, kde pravidelně funguje zásobování,“ upozorňuje Petr Sunkovský.
Renáta Fryčová