Foto

Z březnové vernisáže výstavy makrosnímků Bohumila Obsta. Stálou expozici jeho fotografií s železniční tématikou najdete v restauraci na rakovnickém vlakovém nádraží.

Sladkobolná vernisáž Bohumila Obsta

RAKOVNÍK. V pochopitelně sladkobolné náladě proběhla ve čtvrtek 12. března ve Výstavní síni na radnici Rabasovy galerie vernisáž výstavy fotografií Bohumila Obsta. Už dvě hodiny se totiž vědělo, že od dalšího dne budou všechny výstavní prostory galerie pro veřejnost uzavřeny. Zahájení se tak vlastně stalo zároveň ukončením.

Výstavu s názvem Toulky přírodou s jistým nadhledem uvedl Obstův kolega z fotoklubu Amfora Pavel Nejman. Ve své stručné řeči připomněl, že Obst nám náročnou a složitou tvorbou makrosnímků různých „breberek“ a „havěti“ odkrývá námi často přehlíženou nenápadnou složku přírody. Upřímně ocenil jeho poctivý přístup a přírodovědné znalosti a symbolicky před jeho fotografickým výkonem smekl klobouk.

Do tajů přírody

Bohumil Obst je členem Amfory 11 let a fotografuje od útlého dětství. K makrofotografiím se dostal přes dostal přes železniční tématiku. „Otec byl mašinfíra a tak atmosféra parních lokomotiv a vlaků zprvu učarovala i mě. Před patnácti lety jsem se potkal s Vaškem Laňkou. Povídali jsme si o přírodě a pro makrofotografii mě doslova nadchl,“ přiznává Bohumil Obst.

Setkání s biologem a nekorunovaným králem rakovnické makrofotografie záhy přerostlo ve velké kamarádství a zároveň zasvěcování do tajů přírody. „U všech denních motýlů znám i latinské názvy. Pro makrosnímky je však důležité vědět, jak se který hmyz chová,“ říká Obst.

Ráno nebo večer

Pokud byste si mysleli, že takovou babočku admirála vyfotíte v letním parnu na květině v pravé poledne, se zlou byste pochodili. Motýly nebo vážky je nejlépe fotit po ránu nebo v podvečer, kdy jsou malátní a fotograf má šanci na úspěch. „S objektivem na makrosnímky se ke hmyzu můžete přiblížit na vzdálenost 15 centimetrů, ale musí vám to také dovolit ten hmyz,“ směje se rakovnický fotograf.

Bohumil Obsta fotí digitální zrcadlovkou Canon 65 a jeho databázi najdete přes pět a půl tisíce makrosnímků.

Dalibor Blažek, Sláva Vaic

« Zpět