Vesnice i města dodržují nařízení vlády a samy přijímají další opatření

Život v obcích se zpomalil

RAKOVNICKO. Zákaz volného pohybu osob, vycházení pouze se zakrytým nosem a ústy, uzavření škol a mateřinek,omezení provozu úřadů. To je jen částečný výčet toho, co dělají obce, aby zamezily masivnímu šíření nebezpečného viru.

Základní školy se z nařízení vlády uzavřely ve středu 11. března. Otevřeny zůstaly pouze mateřinky, aby rodiče mohli chodit nadále do práce. Jenže i ty se postupně uzavírají. Rodiče buď děti do školek nevodí a jejich počet je nízký, nebo o uzavření rozhodli starostové z důvodu zamezení šíření nákazy. Provoz ordinací omezili i lékaři jen na nejnutnější úkony a uzavřena je většina obchodů mimo potravin, lékáren nebo drogerií. Všechna omezení uveřejnily obce na svých webových stránkách a svým občanům se snaží v této době všemožně pomoci.

Uzavření úřadů

Z nařízení vlády se omezila provozní doba obecních úřadů na tři hodiny dvakrát v týdnu. V Lužné ho kvůli bezpečnosti zavřeli úplně. „Obecní úřad jsme pro veřejnost na týden zcela uzavřeli. Lidé se na nás mohou obracet telefonicky. Obecní zaměstnanci mají také týdenní placené volno,“ řekl starosta obce Václav Kejla.

V Senomatech zůstal úřad v provozu na dva dny v týdnu. „ Opatření jsme učinili taková, že do objektu se budou lidé vpouštět jednotlivě a ostatní budou čekat venku,“ vysvětlil starosta Tomáš Valer.

V Jesenici méně práce na úřadě využili k šití roušek pro občany. „ Kolegyně si přinesly šicí stroje a šijí roušky. Vyrábějí roušky z látek, které mají doma, také my jsme nakoupili nějaký materiál a zbytek nám byl darován. Šijeme je pro naše občany. Nejprve pro zaměstnance úřadu, pro technické služby, aby mohli vykonávat běžné činnosti. A nyní šijeme pro jesenické seniory a pro ty, co nejsou schopni si roušku sami vyrobit. Není to o tom, že bychom dokázali ušít 200 roušek za den, ale šijeme desítky kusů denně. A ještě máme v budově úřadu čtyři dobrovolnice, které ve volném čase šijí další roušky. Máme tu celkem osm lidí, kteří se věnují šití roušek. Komunikovali jsme to i s našimi pečovatelkami, které nás upozornily, že někteří senioři roušky nemají. Domluvili jsme se, že až je budeme mít, tak jim je poskytneme,“ řekl jesenický starosta Jan Polák.

Už ani do školky

I když podle nařízení vlády mohly mateřské školky zůstat v provozu, většina z nich se uzavřela podobně jako v Senomatech. „Učinil jsem tak po dohodě s panem ředitelem, protože počet žáků byl malý. Lidé měli obavu a děti do školky nevodili. Školku jsme zavřeli ještě před vyhlášením karantény,“ řekl Tomáš Valer.

I v Jesenici se mateřinka v pátek 20. března uzavřela. „Respektovali jsme nařízení vlády a kraje. Uzavřeli jsme základní školu, mateřskou jsme drželi při životě jako jedni z posledních na okrese. Dětí chodilo méně než deset a udělali jsme to také pro ochranu učitelů, protože nemají ochranné pomůcky. Zjišťovali jsme, jestli děti mají rodiče doma a většina z nich má alespoň jednoho rodiče, který by je pohlídal,“ vysvětlil Jan Polák.

V Lužné chtějí nabídnout hlídání alespoň pro děti, jejichž rodiče pracují u Integrovaného záchranného systému. „Ve škole proběhla porada a domluvili jsme se, že kdyby někdo z rodičů pracoval ve zdravotnictví, u policie nebo u hasičů, tak bychom jim děti ve škole v rámci družiny pohlídali,“ nabídl pomoc Václav Kejla.

Pomoc potřebným

Obecní úřady mají novou povinnost postarat se o seniory. A jak se to daří třeba v Senomatech? „Přerušili jsme rozvoz obědů pro seniory z místní restaurace. Protože je to riziková skupina a my přece jenom nejsme žádná akreditovaná sociální služba. Nemáme vybavení pro pracovníky, ani adekvátní materiální zajištění. Nádoby na jídlo se dávají do přepravek, v nichž se společně převážejí. Aby jedna naše pracovnice bez nějakých ochranných pomůcek chodila od domu k domu a předávala obědy, to jsem vyhodnotil jako rizikové. Všechny seniory jsme obtelefonovali a seznámili je s tím. Ptali jsme se, jestli je to zásadní problém, ale všichni to vzali s porozuměním. Osobně mě to mrzí, ale vyhodnotil jsem to tak, že jinak to nejde,“ vysvětlil Tomáš Valer. Seniorům ale nabídli nákup potravin a léků. Lidé se mohou obracet přes telefon na úřad i přímo na starostu.

V Lužné rozvoz obědů zachovali a pro tuto situaci ho dokonce nabídli zdarma. V Roztokách mají senioři péči zajištěnou od pečovatelské služby, ale pomůže i obecní úřad. „Obec se má postarat i o lidi, kteří tuto službu nemají zajištěnou. Jsme připraveni to řešit, ale zatím nemám od nikoho žádný požadavek. Máme dobrovolníky, kteří by byli ochotni seniorům pomáhat,“ řekla roztocká starostka Lenka Peterková.

Také v Kněževsi jako v ostatních obcích se o seniory postarají. Rozvoz potravin nabídla i místní firma Vrábík. „Seniorům nad 70 let pomohou místní hasiči s dovozem potravin a léků,“ řekla starostka Alena Králičková.

Není čas na švejkování

Všichni námi oslovení starostové obcí se shodují, že jindy lidnatá místa v obcích zejí prázdnotou a občané začali dodržovat vládní nařízení, za což je chválí. „Podle mě úspěch a smysl těchto opatření stojí a padá s tím, jestli budou lidé rozumní a disciplinovaní. Pokud se ta situace nebude lepšit, jsem přesvědčen, že vládní opatření budou ještě tvrdší. My jako Češi rádi švejkujeme, ale jsou situace, jako tato, kdy to není na místě,“ dodal Tomáš Valer.

Renáta Fryčová

« Zpět