Rodina „kulaků“ rehabilitována
RAKOVNÍK/MŠECKÉ ŽEHROVICE. Nacyklostylovaný formulář s „muří nohou“ předsedy národního výboru stačil k tomu, abyste v padesátých letech přišli o veškerý majetek a do dvou dnů se museli vystěhovat mimo okres bez možnosti návratu.
Při akci „Kulak“ neznal komunistický režim slitování. Podobně jako rodina sedláka Karla Horáčka ve Třtici byla 30. září 1952 ze Mšeckých Žehrovic vyhoštěna rodina Malcova. Při nedávném líčení u Okresního soudu v Rakovníku se syn Václav Malec domohl rehabilitace svých rodičů.
Osud „vesnických boháčů“ byl po roce 1948 v lecčems podobný. Nejdřív jim komunisté sebrali zvířata a stroje a pokud odmítli vstoupit do JZD, uvalil na ně nucené dávky obilí, vajec a masa, které nešly splnit. Kdo neplnil, byl jako odpůrce režimu exemplárně vystěhován.
Z výpovědi Václava Malce (v tu dobu chodil do 4 třídy základní školy) vyplynulo, že jako místo jejich nového pobytu byly určeny Tuchoměřice u Prahy. Od bydlení ve chlévě bez přívodu vody a topení je zachránila jiná rodina, která se nad jejich osudem slitovala a nechala je bydlet u sebe. Budova Malcova statku čp. 28 ve Mšeckých Žehrovicích se stala novým sídlem národního výboru.
Rozhodnutí předsedy senátu Marcela Lehečky vzal Václav Malec jako morální zadostiučinění. O návrat do polorozbořeného domu v rodné obci už ve svých více než osmdesáti letech nestojí. Podle jeho obhájce má nyní nárok na paušální odškodnění od ministerstva spravedlnosti ve výši 60 200 korun.
Sláva Vaic