Násilí na školách přibývá, nástrojem pro šikanu se stal i internet

Spolužáka zbili a čin si natočili

RAKOVNICKO. Ubližovali spolužákovi, natočili si to a videem se pochlubili na sociální síti. O takových incidentech na školách jsme už slyšeli. Že by se to mohlo stát i u nás, by mnozí nevěřili. Podobný incident se ale odehrál před několika dny na jedné vesnické škole na Rakovnicku.

Násilím si vyřizovali účty kluci z osmé třídy. Samotný incident má kořeny několik týdnů zpět. Ve třídě došlo k ničení majetku a ke skutku se nikdo nepřiznal. Až když šlo do tuhého, předal napadený chlapec vedení školy důkaz o tom, že se na ničení vybavení třídy nepodílel, a tím neúmyslně ukázal na skutečné pachatele. Ti ho následně náležitě „odměnili“. Jeden spolužák ho chytil kolem krku, takzvaně do kravaty, a nejen že ho škrtil, ještě mu dal několik ran do obličeje. Další ho štípal do břicha a celý incident si natáčel. Kluci si zřejmě mysleli, že udělali nějaký frajerský čin a potrestali „žalovníčka“. Nejspíše proto si video ihned pověsili na svůj profil na sociální síti. A tím si dost zavařili.

Video totiž krátce po nahrání objevili učitelé školy. Nejen, že muselo být okamžitě staženo. Skutky se začaly řešit.

Spolupráce s policií a OSPODem

K případu byla zavolána také Policie ČR a orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD). Útočníkovi bude snížena známka z chování, ale protože je mladistvý, jiný trest mu nehrozí.

„Pokud je Policie ČR zavolána k nějakému násilí ve škole, tak vždy spolupracujeme s OSPODEm. Pokud OSPOD shledá čin závažným, může nařídit nějaký dozor, popřípadě umístění do diagnostického ústavu,“ řekla Raportu tisková mluvčí rakovnické policie Michaela Richterová. Více policie bohužel udělat nemůže, protože se jedná o mladistvé, kteří nenesou trestní odpovědnost.

Jen hrstka případů se ale dostane až takhle daleko. Většinou to řeší školy samy. A podle ředitelů násilí na škole, a to nejen toho fyzického, ale třeba i kyberšikany, přibývá.

Děti jsou drzejší

Ptali jsme se některých ředitelů vesnických škol, jak tuto problematiku vnímají oni. „Já osobně mohu říci, že se chování žáků ve škole výrazně zhoršuje. Jsou vůči sobě vulgární a bohužel si to dovolují i k dospělým a učitelům,“ řekla ředitelka luženské základní školy Miroslava Pechová. Podle ní jsou ale možnosti školy v tomto ohledu velice omezené. Docházka na základní školu je povinná, a tak je největším trestem trojka z chování. „Nejvíce nám vadí, že se najdou děti, kteří incidentu přihlížejí a nijak mu nezabrání, nikoho nepřivolají a ještě si to natáčí,“ zhodnotila situaci.

S jistou formou šikany se setkali i na lubenské základce. Před několika lety tu řešili kyberšikanu, tedy šikanu pomocí internetu. „Z hlouposti se stalo ošklivé téma. Naštěstí jsme na to brzy přišli a problém jsme vyřešili. Za to musím poděkovat policii, protože nám v této věci hodně pomohla,“ řekl ředitel lubenské školy Radek Vyskočil. Škola se zapojila také do několika programů, které mají pomoci děti od šikany odvrátit. Jsou to Etické dílny, v nichž se děti mohou dozvědět něco více o kyberšikaně a násilí na škole a především, jak tomu předcházet.

Ve škole ale nemohou vyřešit vše a ne o všem vědí. „Pokud se to nestane na půdě školy, narážíme na ten problém, že nám do toho nic není,“ připomíná.

Zapojit se musí škola i rodiče

Podle ředitelů škol také záleží na přístupu rodičů. Většina z nich se snaží se školou spolupracovat, ale pak jsou také rodiče, kteří za svým dítětem pevně stojí, i když ví, že jedná špatně. A v těchto případech je náprava nejtěžší.

Policie se v tomto ohledu snaží dělat prevenci. „Jezdíme na základní i střední školy a o šikaně se s dětmi bavíme. Já osobně se zajímám o kyberšikanu. Už jsem na školách na Rakovnicku řešila několik případů kyberšikany, nikdy to ale nedošlo do stádia, že by byl skutek kvalifikován jako trestný čin,“ shrnula mluvčí.

V tomto případě, který jsme popisovali v úvodní části článku, vyvázl žák pouze s lehkým zraněním. Nikdo ale nedokáže odhadnout, jak to může dopadnout příště.

Renáta Fryčová

« Zpět