Hasiči za tři dny vyjeli k 97 případům
Sabine napáchala velké škody
RAKOVNICKO. Už v minulém vydání jsme vám přinesli informace o tom, jaké škody napáchala bouře Sabina na našem okrese od nedělního večera do pondělního rána. Silný vítr tu ale páchal škody až do středy 12. února. Středočeští hasiči vyjeli od nedělního večera do středeční 18. hodiny celkem k 1527 událostem.
„Podobnou zátěž jako hasiči, kteří k událostem vyjížděli, zaznamenali také operátoři tísňových linek. Během největšího náporu větrné bouře Sabine (pondělí 12–15 hod.) zaznamenalo středočeské operační středisko téměř tisícovku hovorů. V tu dobu obsluhovalo příjem tísňového volání pět operátorů. To znamená, že každý operátor odbavil 200 hovorů, to je asi 66 za hodinu. I z těchto čísel je patrné, že zátěž, kterou s sebou bouře Sabine přinesla, byla extrémní i pro operátory tísňových linek,“ řekla tisková mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.
Jen na Rakovnicku vyjeli hasiči od neděle 9. února do středy 12. února celkem k sedmadevadesáti událostem spojeným se silným větrem. Nejčastěji šlo o popadané stromy. „Většina kmenů spadla přímo na vozovku, kde je hasiči rozřezali. V některých případech ale zůstal zlomený strom viset v korunách ostatních stromů a hrozil jeho pád,“ vysvětlila mluvčí. Například na Olešné spadl vyvrácený strom do drátů telefonního vedení a na přilehlý dům. Na místo musela proto přijet i výšková technika. „U těchto kalamit je problém, že výškové techniky je málo, a tak musí přejíždět z místa na místo. Proto se takové události řeší postupně,“ podotkla mluvčí.
Mimo spadlých stromů řešili hasiči během těchto větrných dnů také poničené krytiny domů. Stejně jako v Krtech, kde hrozil pád střešních tašek. Hasiči proto na střechu vylezli a tašky upevnili. Bohužel, v některých případech je takový zásah nebezpečný i pro hasiče. Stejně tomu bylo v Rakovníku v Plzeňské ulici. Vítr tu poničil lepenkovou střechu, část se utrhla a hrozil její pád na veřejné prostranství. Kvůli silnému větru s tím ale hasiči nic nezmohli. Místo proto opáskovali a předali městské policii. Plech ze střechy se uvolnil také na budově Městského úřadu v Novém Strašecí nebo na nádražním objektu Českých drah v Rakovníku.
Hasiči často vyjížděli také k popadaným drátům nebo reklamním poutačům. Podobně tomu bylo i v Řevničově, kde přetrhané dráty elektrického vedení ležely na domě a na silnici. Hasiči událost předali rozvodným závodům.
Renáta Fryčová