První zářijové promítání ozdobila svojí přítomností herečka Veronika Khek Kubařová. Rozmlouval s ní moderátor Vít Hofman.
Novostrašecká kinokavárna po první desítce filmů
Od autoplachty k novému projektoru
NOVÉ STRAŠECÍ. Pozornému návštěvníkovi kulturních akcí neušlo, že v prostorách kulturního centra otevřeli od září loňského roku kinokavárnu. První promítání navázalo na oblíbené letní Kino na kolečkách, které na fotbalovém hřišti přineslo divákům dva filmové hity – Bohemian Rhapsody a Ženy v běhu.
„Pojítkem mezi českým trhákem Ženy v běhu a filmem Bezva ženská na krku je herečka a rakovnická rodačka Veronika Khek Kubařová. Ve druhém filmu má sice jen malou roličku, ale ochotně přijala pozvání a pomohla nám tak zahájit pravidelné filmové projekce,“ přibližuje pilotní projekce šéfka NKC Lenka Pelcová.
Ty se zatím v NKC konají dvakrát měsíčně. V neděli odpoledne promítá kinokavárna pohádku pro děti. Pondělní večer pak patří dospělým divákům.
„Pokud se vrátíme k prvotnímu podnětu, k oné pověstné jiskřičce, která rozdmýchala nápad, nemůžeme opominout filmové nadšence – Lotry v triku neboli rodinu Duchoňových. Ti, přestože myšlenka promítání v NKC není nová, v ní sehráli pozitivní úlohu. Amatérská filmová společnost již několikrát pobavila strašecké publikum filmovým zpracováním několika pohádek a také komedií Čtyři vraždy stačí, drahoušku,“ vzpomíná Lenka Pelcová.
Po prvních veřejných promítáních, která proběhla ve školní tělocvičně a sále hospody Na Růžku v Pecínově se – vzhledem k velkému zájmu – dostalo promítání i na sál NKC. Poprvé muselo postačit „malé“ plátno, druhým rokem si již Lotři zapůjčili plátno velkého formátu.
„A právě od té doby jsme se začali zabývat myšlenkou pořídit pro kulturní dům velké promítací plátno. Nicméně nás odrazovala cena, která by nešla pod sedmdesát tisíc. Nakonec jsme se rozhodli pro alternativu, kterou se zdála být autoplachta za zlomek ceny originálního plátna. Výsledek nás však poněkud zklamal, neboť přehyby z ní nezmizely ani po dlouhém vyvěšování,“ směje se vedoucí NKC nad prvotními trablemi.
Na první zářijové promítání si proto raději zapůjčili plátno nafukovací. A pak už se začalo blýskat na lepší časy. I když pohořeli s dotací ze státního fondu kinematografie, technik Jan Lopour nakonec sehnal originální filmové plátno (3,3 × 6 m), ale k němu zase chyběla adekvátní zobrazovací technika. Na první pohled se sice mohlo zdát, že by to neměl být problém, ale opak byl pravdou. A nešlo jen o finance.
„Hlavní sál je multifunkční, takže plátno nemůže být instalováno natrvalo jako v klasickém kině. Nad jevištěm navíc není dostatek místa, aby se dalo jednoduše vytáhnout. Nereálné se ukázalo být i navíjení. Nakonec ale zafungoval rozum a zlaté české ručičky a výsledkem je speciální hliníkový rám, který se dá ‚přeložit‘ a umístit do zázemí jeviště tak, aby zabral co nejméně místa,“ přibližuje vedoucí NKC řešení, na kterém Jan Lopour spolupracoval s Vítem Adltem.
Podle Lenky Pelcové je pochopitelné, že zdejší návštěvníci neočekávají absolutní filmový zážitek, spíše je láká zejména spojení filmového prožitku s příjemným posazením s vínem, pivem či kávou. Přesto se snaží kinokavárnu maximálně vyladit.
„Pořídili jsme nový projektor, který dokáže promítat ze zhruba metrové vzdálenosti, a přehrávač Blu-ray disků. Ostatně přijďte a přesvědčte se sami. V únoru nás čekají Avengers: Endgame a v březnu se opět vrátíme k českým tvůrcům filmem Poslední aristokratka. Děti se mohou těšit na Malou čarodějnici,“ zve Lenka Pelcová k filmovým zážitkům.
Sláva Vaic