Jubilejní ohňostroj trval 9 minut
RAKOVNÍK. Dříve světlice a petardy, dnes stroboskopy, kónické fontány, římské svíce, kompakty a především kulové pumy. S technologickým rozvojem se mění také kvalita a velkolepost ohňostrojů. Někteří z nás si bez alespoň malého „zapráskání“ nedovedou silvestrovské veselí představit. Jiní jsou za ohňostroj ochotni zaplatit půl výplaty.
Jako na bojišti
„V jeden okamžik Rakovník doslova hořel. Vypadalo to jako za války na bojišti,“ sdělil nám svůj postřeh rakovnický důchodce. Z okna své bytovky na Vinohradech má město jako na dlani.
Nečekanými výbuchy ve městech netrpí jen starší lidé, ale také domácí zvířata, zejména psi. „Většině to připomíná bouřku, které se bojí. Loveckým psům ohňostroj evokuje atmosféru na honu a jsou tím frustrováni. Známý kvůli svým psům raději odjede na chalupu do hor, ale ani tam už prý není moc klidu,“ řekla nám zkušená kynoložka.
Tisícovky očí
Z důvodu, že ohňostroje během Silvestra prakticky opanují oblohu, rozhodlo město už před lety přesunout městský ohňostroj na novoroční podvečer.
Letos jej na autobusovém nádraží uspořádalo kulturní centrum ve spolupráci s prodejcem zábavní pyrotechniky Petrem Svobodou už podesáté. „Novoroční ohňostroj trval rekordních devět minut a do povětří vylétlo skoro 400 kg výbušného materiálu. Na jeho přípravě pracuji sám několik dní a na místě se dvěma spolupracovníky více než pět hodin. Odpalujeme ze tří stanovišť a délka odpalovacího pódia je téměř sto metrů,“ zasvětil nás Petr Svoboda do tajů pyrotechnické kuchyně.
Nejen z autobusového nádraží, ale i z oken domů a vyvýšených míst sledovaly ohňostroj v Rakovníku tisícovky očí. Podle Petra je důležité, abyste při pozorování stáli ve správné vzdálenosti a „čelem“ k ohňostroji, jen tak z něj můžete mít maximální prožitek. „Specialitou toho našeho jsou totiž i přízemní efekty, které na běžných ohňostrojích neuvidíte.“
Dramatické předěly
Pozorovatelé sledující ohňostroj z větší vzdálenosti zaregistrovali dvě prodlevy. I pro ty má Petr Svoboda vysvětlení. Souvisí s hudebním doprovodem světelné podívané. „Je třeba si uvědomit, že ani muzika nehraje stále a jen nahlas. Právě v těchto místech využíváme efekty nízké a tiché, které tvoří dramatické předěly, aby si divák o to víc vychutnal efekty přicházející náhle a razantně.“
Někdo si dokonce všiml, že několik střel bylo odchýleno mimo plánovanou dráhu. „V tomto případě bohužel došlo k drobnému selhání vázacího materiálu. Prostor pro odpal je ale vymezen tak, abychom pro diváky zachovali maximální bezpečnost,“ vysvětluje Petr Svoboda. Podle něj podobná selhání nejdou zcela vyloučit u žádného ohňostroje, a proto je na místě maximální opatrnost. Věříme, že neuberou na kráse rakovnického ohňostroje ani v dalších letech. Stal se tradicí, za kterou k nám dojíždí lidé z celého okresu a nejen z něho.
Sláva Vaic