Hala k údržbě nákladních automobilů má stát naproti školce
Proti stavbě haly se brání peticí
KRUPÁ. Na obecní úřad v Krupé byla minulý týden odevzdána petice, která má za cíl zabránit výstavbě haly pro údržbu nákladních automobilů. Ta by měla stát přímo naproti mateřské škole. A právě to je hlavní důvod petice. Majitel společnosti, která má záměr v plánu, ale říká, že k žádným obavám důvod není.
Plechová hala by měla měla stát na pozemku stávajícího autobazaru. Ten se nachází přímo proti mateřské škole. Občané Krupé a zaměstnanci školky se obávají, aby nová hala ještě více nenarušila současný chod mateřinky. Podle majitele autobazaru se stavbou haly nic podobného nehrozí a je ochoten přijmout jistá opatření. O tom, jestli budou dostatečná, musí rozhodnout stavební úřad.
Důvody k petici
Petice, kterou svým podpisem podpořila více jak třetina všech trvale žijících obyvatel obce, ředitelka školy a čtyři zastupitelé, poukazuje na nevhodné umístění stavby, a to zejména pro účely jejího využití. „K našemu překvapení a zcela neoficiální cestou jsme se zhruba před 14-ti dny dozvěděli, že na pozemku p. č. 1281/9 k. ú. Krupá se má v krátké době realizovat výstavba haly na opravu těžkých nákladních vozidel a stavebních strojů. Všechna okna mateřské školy, kterými jsou třídy osvětlovány a zároveň větrány, jsou směrována výhradně na jih a tedy na předmětný pozemek. Vzdálenost oken od hranice pozemku p. č. 1281/9 je pouze cca 17 metrů,“ stojí v úvodu petice.
Podle učitelky mateřinky a členky petičního výboru Lenky Drahoňovské je už nyní narušen chod školky provozem autobazaru a obává se, co nastane, když na pozemek ještě přibude opravárenská hala. „Hrozí tu nadměrný hluk a zvýšená prašnost. Ta nastala již před několika lety, když současný majitel na pozemku vykácel vzrostlé stromy. Už nyní tam je nadměrný hluk. V létě někdy nemůžeme ani větrat, když děti spí, aby je ten provoz nevzbudil,“ uvedla hlavní důvod Lenka Drahoňovská.
Podle ní i ostatních členů petice není stavba ani současné využití pozemku zcela v souladu s územním plánem. „Podle územního plánu lze tento pozemek podmíněně přípustně využít pro stavby pro výrobní a nevýrobní služby. Ovšem pouze za podmínek, že nesmí narušit užívání staveb a zařízení ve svém okolí, nesníží kvalitu okolního prostředí a musí zapadat do okolního prostředí.
Vzhledem k tomu, že je v této lokalitě zóna pro rodinné domy, za mateřskou školou koupila obec pozemek, kde má být veřejné prostranství a dětské hřiště. Vedle školky už také jedno hřiště je a vedle ní koupila obec další pozemek, kde je také plánované veřejné prostranství. Takováto hala tak do okolního prostředí jistě nezapadá,“ vysvětlila.
Dále upozorňuje na míru zpevněné plochy na zmíněném pozemku. Ta by neměla přesáhnout třiceti procent. „Další věc je, že v územním plánu jsou také prostorové podmínky uspořádání a ty nejsou v tomto případě dodrženy. Na většině plochy je recyklát a betonové panely. Navíc pozemek je veden jako zahrada.“
Podle majitele nebezpečí nehrozí
Jak jsme zjistili, za výstavbou haly v Krupé má být Czech Motors, s.r.o., se sídlem v Lužné. Jednatel společnosti Lukáš Zelenka nám sdělil, že si nemyslí, že by v hale měla být opravována těžká nákladní technika a stavební stroje, jak se uvádí v petici. „Stavební stroje vůbec nemáme, hala by měla sloužit jen na běžné opravy nebo čištění vozidel. Takže se není třeba obávat hluku ani žádných zplodin. Auto jen vjede dovnitř, udělají se na něm potřebné úkony a zase vyjede. Také si nemyslím, že by hala mohla nějak zastínit okna sousední školky. Je to přece jen 17 metrů od školní budovy, navíc výška stavby je 4,5 metru, takže nic vysokého,“ uvedl do telefonu. Podle jeho slov má vjet do nové provozovny denně kolem třech až čtyřech vozidel, zatímco provoz u přilehlé školky je cca 20 vozidel denně. „Myslím, že to způsobuje mnohem vyšší prašnost a hlučnost, než případný pohyb aut u nás v areálu. A ještě bych chtěl dodat, že nás mrzí, že jsme nebyli vyzváni k jakémukoli vyjádření k výstavbě haly, kvůli které se proti nám sepisují petice a posílají se udání na různé úřady. Před začátkem výstavby haly jsme byli domluveni s vedením obce Krupá, že po ukončení stavby se po celé délce plotu ke straně školky vysází živé ploty, které dosáhnou výšky až 2,5 m, aby se nemuselo koukat na nákladní vozidla, které u nás na provozovně stojí. Což si myslím, že je mnohem lepší, než se dívat na nepřetržitý provoz vozidel na karlovarce,“ uzavírá Lukáš Zelenka.
Vyjádření úřadů
Podle našich informací vydal úřad územního plánování a regionálního rozvoje závazné stanovisko, kde dává stavbě zelenou. To však ještě neznamená, že žadatel získá stavební povolení. „Námi vydané závazné stanovisko je jen část potřebných dokumentů k vydání stavebního povolení, o který musí žadatel požádat stavební úřad. Nás se pouze ptal, jestli je to v souladu s územním plánem, požádal nás o závazné stanovisko a to mu bylo vydáno. Záměr jsme posoudili podle územního plánu, konzultovali jsme to s obcí, s projektantem územního plánu a nikdo se nevyjádřil, že by to nešlo,“ vysvětlil Petr Kýna. Teď záleží na dalších příslušných úřadech, jako je hygiena, hasiči a další, jak se k záměru vyjádří. Tyto zprávy pak posoudí stavební úřad v Rakovníku. Podle stavebního úřadu však žádná mimořádná pravidla pří výstavbě v okolí školek oproti klasické zástavbě neplatí. „Když nějaký účastník řízení podá podnět, my ho musíme vyšetřit. Pokud se závěrem nebude souhlasit, může se odvolat ke krajskému úřadu nebo až k soudu,“ řekl vedoucí odboru výstavby a investic František Staněk.
K podání námitky by mohlo dojít ze strany obce, která je účastníkem řízení. Starosta Pavel Ledvinka již přijal petici od petičního výboru a zastupitelstvo se jí bude zabývat. „ Podle mě tato stavba není u mateřské školy vhodná. Podle územního plánu máme v obci průmyslovou zónu a tam by byla stavba zcela jistě vhodnější. My můžeme dát nějaký podnět ke stavebnímu řízení, ale nic jiného s tím nemůžeme dělat. Již jsem posílal nějaké dotazy na příslušný stavební úřad a zatím jsem na ně nedostal odpověď,“ řekl starosta obce v den našeho rozhovoru.
Podle zaměstnanců mateřinky na místě, kde má hala stát, již došlo k menším terénním úpravám, takže se obávají, aby stavba nezačala bez potřebného stavebního povolení, protože pak už by bylo těžké trvat na jejím odstranění. „V územní plánu se určitě najdou jiná místa, kde by to nikomu nevadilo. Tohle by byl precedens a pak by mohl přijít kdokoli další,“ sdělila své obavy Lenka Drahoňovská.
Renáta Fryčová, Pavel Sklenička