Jako hlavní příčinu vidí stavbu dálnice a nový soukromý vrt

Lidem zmizela voda ze studní

ŘEVNIČOV. V několika studních v Řevničově se v posledních týdnech ztratila voda. Někde šlo o pokles od několika desítek centimetrů až do několika metrů, jinde se voda zcela vytratila. Někteří občané za ztrátou vody vidí stavbu dálnice, jiní vrt, který byl v období poklesu v Řevničově realizován u jedné nemovitosti v centru obce.

Ve dvou případech zmizela voda ze studní v Benešově ulici, další ztrátu lidé zaznamenali v ulici Oličova. „Máme 13,5 metru hlubokou studnu, v roce 2012 jsme ji čistili a bylo v ní zhruba pět metrů vody, před dvěma lety tři metry a nyní jsme na třiceti centimetrech,“ řekl jeden z místních občanů. Jinde je situace ještě horší. „Voda ze studny zmizela úplně. Nemůžeme se osprchovat, uvařit, ani spláchnout záchod,“ stěžoval si další občan.

Hluboký vrt

Právě v blízkosti Benešovy ulice si v tomto období jeden z majitelů nemovitosti nechal zřídit průzkumný vrt, který by měl dosahovat hloubky přes 40 metrů. Podle námi zjištěných informací byl tento vrt povolen vodohospodářským úřadem v Rakovníku, který k němu vydal souhlasné stanovisko, a práce byly oznámeny také na obec.

Pokud si chce totiž někdo v dnešní době nechat vyvrtat studnu, musí absolvovat dlouhý proces schvalování. „Žadatel musí doložit projekt geologických prací. Pokud mu vydáme souhlasné stanovisko, tak následně zažádá o stavební povolení. K tomu musí mít souhlas hydrogeologa, musí mít vyjádření od síťařů a od účastníků řízení, kterými jsou majitelé sousedních nemovitostí,“ vysvětlila vedoucí vodohospodářského úřadu odboru životního prostředí v Rakovníku Milada Kučerová.

V projektu by měl geolog hledět také na okolní studny a popsat rizika, která jim při vrtu hrozí, a také jejich případná řešení. „Hydrogeolog by měl zjistit okolní vodní zdroje, jejich vzdálenost, hloubku. Situaci vyhodnotit a navrhnout nějaké opatření,“ vysvětlil Radmil Drahoňovský.

Stejně tak by měl geolog změřit hladinu vody v okolních studnách před zahájením prací, během nich i po jejich ukončení. „Pokud dojde ke ztrátě vody, tak za to odpovídá ten, kdo ztrátu způsobil. To znamená, že pokud je tam ztráta vody, majitelé studní to musejí nahlásit na příslušný vodoprávní úřad s tím, že se domnívají, že k tomu došlo v souvislosti s tímto vrtem. Úřad následně nařídí místní šetření, díky kterému se zjistí, zda tam byl dodržen zákonný postup či nikoli,“ vysvětlil. Pokud dojde k nějakému pochybení, hrozí za to majiteli pozemku pokuta od 25 do 50 tisíc korun, firmě, která vrt realizuje, pak až půl milionu korun.

Ovlivnila hladinu vod stavba dálnice?

Stavba dálnice by s úbytkem vody neměla mít nic společného. I když se po obci říká, že v místech stavby vyvěrá voda, příčina může být jiná.

„Dva roky nepršelo a podzemní vody chybí. Lidi mají v hlavě, že je to kvůli stavbě dálnice, v tom případě musejí uplatňovat nárok škody na ŘSD, ale já osobně tomu nevěřím. V místech, kde se staví dálnice, se říkalo V Jezírkách, takže tam voda vyvěrala vždy při větších deštích. Pramení tam Krušovický potok, takže je možné, že zemědělskou činností, která tam dříve probíhala, se zoraly meze a udělaly se meliorace (odvodnění půdy). Tím půdu vysušili, aby ji mohli zemědělsky obhospodařovat. A jestliže tam teď najela těžká technika, dostala se do zářezu, mohli meliorace zničit a voda začala zase vyvěrat. Ale to je jen spekulace, nikdo mi o tom nic neříkal,“ vysvětlil starosta obce Jiří Petráček.

Voda mizí všude

To, že mizí lidem voda ze studní, není podle Radmila Drahoňovského vůbec ojedinělý stav. „Ubývání vody ve studních jsou stovky. Během léta nám na firmu volalo každý den několik lidí, že jim mizí voda,“ vysvětlil. Nejhorší situace podle geologa letos panovala v Kolešovicích, které jsou oproti Řevničovu v rovině. Lidé tu zaznamenali pokles hladin i o několik metrů. „Řevničov je na kopci, máme deficit srážek, takže tam zákonitě voda klesat musí. Když neprší a není sníh, hladiny klesají celoročně. Úbytky vody zaznamenáváme po celém Rakovnicku.“

Řešením je vodovod

Možností, jak zase dostat vodu do kohoutků místních domů, je pro Řevničovské napojení na veřejný vodovod, který je v obci vybudován od roku 1995 a je na něj připojena většina nemovitostí. „Po celé obci je veřejný vodovod. Občané, kteří jsou na něj už léta připojení, ztráta vody netrápí. V zastupitelstvu řešíme hlavně zásobování vodou pro celou vesnici, neřešíme jednotlivé studny. V Oličově ulici je už zhruba deset let postavený vodovodní řád pro případ, kdyby jim studny vyschly. Nyní se připojili na vodovod a mají po starostech,“ řekl starosta.

V Benešově ulici nejprve nechtěla obec připojení k vodovodu umožnit kvůli zásahu do zánovní komunikace. Po zjištění, že je stav akutní, vydala obec souhlas se zásahem do komunikace za určitých podmínek, jako je náprava do původního stavu. Společnost Ravos už vypracovává projektovou dokumentaci a místní očekávají, že nejdéle na jaře by mohli být připojeni. Do té doby si budou muset ale vodu dovážet. „Jsme rádi, že nám obec vyšla vstříc v napojení v nové komunikaci,“ řekli občané.

Renáta Fryčová

« Zpět