Na Bulovně tři v jednom

RAKOVNÍK. Celých deset let leží na městě projekt nazvaný Kanalizační sběrač Bulovna – ČOV Rakovník. Řeší hned tři věci najednou a všechny jsou poměrně důležité.

Zní to až neuvěřitelně, ale v bytových domech v lokalitě statku Bulovna bydlí kolem šesti desítek občanů, kteří musejí čas od času nechat vyvézt jímky svých příbytků. Přitom k rakovnické čističce, oddělené jen železniční tratí, je odsud coby kamenem dohodil.

Sběrač v délce 1200 m dešťové a 1600 m splaškové kanalizace přitom neřeší jen komfort „Bulovňáků“. Jak se v projektu (na který je vydáno stavební povolení) píše, „výstavbou sběrače budou vytvořeny další podmínky pro rozvoj města v oblasti Zátiší a v lokalitě Nad ovčínem a Losy“.

Právě absence zasíťovaných parcel a malá vstřícnost města vůči stavebníkům je často kritizována veřejností. Projekt sběrače přitom počítá s tím, že na pozemcích města by mohly vzniknout domy pro více jak pětistovku lidí.

Samozřejmě se nabízí, že v případě zasíťování a vytvoření komunikací, by se noví zájemci o výstavbu mohli podílet na nákladech spojených s projektem sběrače. Ty jsou podle desetiletého projektu spočítány na 50 milionů korun (dnes by to bylo o 10–20 milionů navíc).

A do třetice všeho dobrého. Vedle realizace městského obchvatu B3 (kraj je investorem) se čile pracuje také na dokončení stavební dokumentace pro trasu B1. Její dešťová kanalizace má být napojena právě na kanalizační sběrač Bulovna.

Vzhledem k tomu, že většina Rakovničanů volá po urychlené dostavbě obchvatu, nabízí se tak otázka, proč se sběračem otálet? Protože jeho výstavba je i zájmem kraje, mohl by se částečně podílet na jeho financování.

Sláva Vaic

« Zpět