
Pestré barvy květin a vůně cukroví jsme zaznamenali u stanoviště ISŠ Jesenice. Škola nabízí deset oborů včetně maturitních. Uplatnění najdete v zemědělství, potravinářství, sociálních službách i bezpečnostních složkách.
Burza práce a vzdělávání letos už popětadvacáté
Benefity zvyšují zájem o řemesla
RAKOVNÍK. Také si občas zanadáváte, když nemůžete sehnat řemeslníka? Nejste sami. Už jsme si zvykli, že rčení o zlatých českých ručičkách se stává mýtem a spíš než o odborné profese je mezi dětmi zájem o školy, po jejichž absolutoriu se mohou živit hlavou. Úterní Burza práce a vzdělávání naznačila, že v poslední době přeci jen dochází k obratu.
Žádná dřina
„Tohle je maltovací vozík. Díky němu se malta na cihly nanáší v tenké vrstvě a rovnoměrně.“ Mistr odborného výcviku ISŠ Rakovník ukazuje v kulturním centru deváťákům, že stavět dům už dávno není dřina a špinavá práce. Naopak, jste-li šikovní, můžete si s minimální investicí do vybavení vydělat slušné peníze a práce vás nevyčerpává psychicky.
Ještě před dvěma lety zely učebny řady profesí prázdnotou. Díky krajským pobídkám se ale situace začíná měnit. V prvním ročníku dostane učedník měsíční kapesné 300 korun, ve druháku 400 a třetím rokem 500 korun měsíčně. V pololetí a na konci roku pak odměnu tisíc korun.
„Pro stipendium je podmínkou, že student nemá absenci a pro pololetní odměnu musí mít vyznamenání,“ upřesňuje učitel Josef Kutílek z novostrašeckého učiliště. Za tři roky si tak můžete přijít bezmála na dvacet tisíc a za to už lze pořídit třeba slušný počítač.
Devět tisíc měsíčně
Pokud se po vyučení přeci jen rozhodnete udělat si maturitu, proč ne? „Kvůli maturitě půjdu ještě na dvouleté nástavbové studium. O vysoké už ale neuvažuju. Chci pracovat u nás na Karlově v zemědělství, baví mě jezdit traktorem,“ říká třeťák a premiant Vojta Štěpánek. Kromě řidičáku už má i svářečský průkaz a na trenažéru ukazuje, jak správně udělat svár.
Kromě krajských znají na některých školách i pobídky od velkých firem. „O naše studenty mají zájem Rakona, Valeo nebo Lasselberger a ve třeťáku si tu studenti na praxi vydělají klidně 8 až 9 tisíc měsíčně,“ říká učitelka SPŠ E. Kolbena Jindřiška Kopřivová.
Podle zástupce ředitele lesnické školy v Křivoklátu Miroslava Měsíčka pobírají studenti oborů mechanizátor a opravář podobné benefity od Lesů ČR. Je logické, že po škole nemusíte mít obavu, že byste v oboru nenašli uplatnění.
Nejen pro deváťáky
Z úsilí škol, kdo udělá poutavější prezentaci při náboru potenciálních studentů, má neskrývanou radost ředitelka rakovnického úřadu práce Jitka Ledvinová: „Letos přehlídku organizujeme už popětadvacáté. Pořádají ji i v jiných městech, ale nikde není ze strany škol takový zájem jako v Rakovníku.“
Letos v KC vystavovalo celkem 35 škol a nábor dospělých zájemců provádělo 15 firem (včetně bezpečnostních složek a nového Kauflandu). „Jen je mi líto, že přes veškerou propagaci si k nám některé základní školy z okresu vůbec nenašly cestu. Přitom přehlídka není určena jen deváťákům, ale i nižším ročníkům,“ posteskla si Jitka Ledvinová.
I když historicky se úřad práce pohybuje na nejnižších statistických číslech (kolem 900 nezaměstnaných), o to je prý těžší najít jim uplatnění.
Sláva Vaic