Aujezskyho choroba ohrožuje psy
RAKOVNÍK. Oteklá hlava a nesnesitelné svědění celého těla končící smrtí psa. To jsou příznaky Aujezskyho choroby. Na nedávné naháňce v městských lesích poranilo divoké prase jezevčíka jednoho z myslivců. Přesto, že tržné rány byly veterinářem ošetřeny, po několika dnech musel být pes utracen.
„Nositelem Aujezskyho choroby jsou divoká prasata. Při styku s masem nebo krví nakaženého divočáka dojde k poškození mozku psa. Zvíře postupně ochrne, přestane žrát a pít; kvůli svědění si rozškrábe hlavu nebo jiné místo na těle,“ popisuje rakovnický veterinář Jan Biňovec.
Nákazu nepamatují
Zraněného psa ošetřoval a když mu čtvrtý den jeho majitel volal, bylo zřejmé, že se jedná o učebnicový případ Aujezskyho choroby. „V republice jsou známé tak tři případy ročně. Starší kolegové ani myslivci nepamatují, že by se na okrese nákaza někdy vyskytla. Krev psa jsem poslal na laboratorní rozbor, byl pozitivní,“ říká zvěrolékař.
Krajská veterinární správa vydala k nálezu na Rakovnicku prohlášení. Vyplývá z něj, že onemocnění mohou přežít pouze domácí prasata. Pro ostatní vnímavé druhy zvířat (skot, ovce, kozy, psi, kočky, králíci) je smrtelné.
„Onemocnění přenášející se sekrety a exkrety se doposud nepovažovalo za nebezpečné pro člověka. V říjnu 2019 byla publikována studie zkoumající onemocnění Aujezskyho chorobou u pěti lidí, kteří byli v kontaktu s domácími prasaty. Podle studie nakažení sice nezemřeli, ale trpí různými pravděpodobně závažnými následky s ohledem na onemocnění mozku,“ varuje veterinární rada Štěpán Plašil.
Rukavice a rouška
V ohrožení tak nejsou jen lovečtí psi, ale i myslivci samotní. Při manipulaci se střelenými divočáky jim zpráva doporučuje používat ochranné rukavice. „Není to příliš myslivecké, ale doktorské rukavice při manipulaci se střeleným kusem používá většina z nás. Někdo prý bude používat i roušku,“ řekl nám předseda sdružení MS Bulovna Pavel Topka.
Pejskaři zvyklí brát na procházku lesem svého psa by měli být obezřetní. Zvíře musí mít vždy pod dozorem a na vodítku.
Sláva Vaic