
Minulý týden testovali hasiči průjezdnost v několika ulicích v Lišanech. I když to někdy bylo mezi zaparkovanými automobily a cisternou opravdu jen několik centimetrů, průjezdnost tu nedopadla zas tak špatně .
Hasiči upozorňují na špatnou průjezdnost a chybějící nástupní plochy
Parkuj ohleduplně – 3 metry k životu
RAKOVNICKO. Středočeští a pražští hasiči spustili 13. září letošního roku projekt s názvem Parkuj ohleduplně – 3 metry k životu. Chtějí tím upozornit na problematiku ohledně špatné průjezdnosti hasičské techniky městy a také na chybějící nástupní plochy, jejichž absence prodlužuje záchranu životů.
„Česká asociace hasičských důstojníků pravidelně každý první pátek 13. v roce vyhlašuje tématický den v rámci prevence. Letos to byla právě průjezdnost a nástupní plochy. Ve Středočeském kraji se touto problematikou zabýváme dlouhodobě a právě 13. září jsme spustili projekt Parkuji ohleduplně – 3 metry k životu,“ vysvětlila pracovnice ochrany obyvatelstva z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Zuzana Strouhalová.
Projekt má za cíl zlepšit průjezdnost požární techniky ve městech, zejména na sídlištích, kde automobily parkují na obou stranách a ulička na průjezd často bývá menší než tři metry, které k průjezdu hasičská technika potřebuje. V případě, že je průjezd techniky blokován, musejí hasiči natahovat hadicová vedení, což zabere další, v těchto situacích velmi drahocenný, čas. Problém je také s nástupními plochami, kdy hasiči často řeší, že nemají v blízkosti domů místo pro ukotvení výškové techniky.
Nedostatečná ulička
I když při testování průjezdnosti nedopadl Rakovník v rámci celého kraje nejhůře, stále je tady co zlepšovat. Nejproblematičtější lokality jsou V Lukách, V Jamce, ulice Mýtská a sídliště Bendovka. „Všechno se to ví a rozhodně to není neřešitelný problém. Co se týká Jamky a Bendovky, tak jedno parkoviště je naproti Vysoké ulici, další pod obchodním domem, třetí u Mýtské a další nahoře na Bendovce. Chodili jsme to kontrolovat a málo kdy se stalo, že by tam byla všechna místa zaplněna. Spíše je to v tom, že lidé nechtějí udělat pár kroků navíc a snaží se auta zaparkovat co nejblíže ke vchodu,“ vysvětlila Zuzana Strouhalová. Neuvědomují si ale, že tímto mohou zkomplikovat záchranu života.
Absence nástupních ploch
Ve městě také chybí nástupní plochy, které umožňují hasičům nejen zaparkovat, ale především ukotvit techniku. „Zákonná legislativa vyžaduje u budov nad pět pater nástupní plochu. Ostatní budovy musejí mít zabezpečen přístup k domu pro techniku hasičů, maximálně 20 metrů od domu,“ upozornila. Dobře řešenou nástupní plochu mají například modré věžáky u soudu. Parkování automobilů tu brání železná tyč, kterou hasiči, když potřebují, jednoduše odstraní. Právě nástupní plochy nemusí vyřešit jen město, mohou se zapojit sami majitelé domů a o příslušnou značku, která by nástupní plochu vyznačovala, zažádat. „V Berouně to funguje tak, že předseda sdružení vlastníků bytových jednotek na základě kontroly hasičů přijde na odbor dopravy, předloží protokol z kontroly, kde je nástupní plocha zmíněna, a odbor značku vydá,“ popisuje situaci ze sousedního města.
„V Rakovníku je projekt teprve v plenkách, ale věříme, že město, odbor dopravy a samotní vlastníci s námi budou ochotni spolupracovat,“ řekla Zuzana Strouhalová. Pokud se chcete dozvědět více o projektu, sledujte profil na facebooku Parkuj ohleduplně – 3 metry k životu. Případně můžete kontaktovat přímo Zuzanu Strouhalovou na mail zuzana.strouhalova@sck.izscr.cz
Renáta Fryčová