V Jesenici budou hlídat ovzduší, v Čisté průjezdy aut

Odstartoval projekt Chytrý venkov

JESENICKO / ČISTECKO. Středočeský kraj spustil na jaře minulého roku projekt Chytrý venkov. Díky němu by mělo dojít k systematickému využití moderních technologií pro správu měst nebo území tak, aby se zvýšila úroveň kvality života občanů. Z Rakovnicka bylo do projektu zatím vybráno Jesenicko a Čistecko.

„Koncept chytrých měst nebo regionů je moderním a stále se rozšiřujícím přístupem k veřejné správě, zaměřeným na komplexní a systematické využití moderních technologií ke správě měst nebo území tak, aby bylo dosaženo vyšší úrovně synergických efektů mezi různými odvětvími a zvýšila se úroveň kvality života občanů daného města nebo regionu v podmínkách udržitelného hospodářského růstu s využitím veškerého potenciálu regionu a jeho obyvatel a s optimálním využitím jejich jednotlivých silných stránek,“ stojí na webu Středočeského kaje.

Jinak řečeno kraj poskytne dotaci městům nebo regionům na to, aby „ochytřily“ svá území. Jde jednak o vysokorychlostní internet, chytrá veřejná osvětlení, meteostanice, nejrůznější čidla na počítání turistů nebo průjezdů aut a další. To vše by mělo vedením měst a obcí pomoci ke zkvalitnění života občanů.

Jesenice už sbírá data

„Do projektu jsme byli vybráni jako specifická oblast Středočeského kraje. Řekli jsme si, že si rádi vyzkoušíme nové technologie,“ vysvětlil jesenický starosta Jan Polák. A tak v Jesenici běží tento projekt už několik měsíců. Na pěti místech ve městě mají meteostanice, které snímají nejenom teploty, ale i prachové částice a další hodnoty.

„Jsou z toho celkem zajímavé výstupy. Vidíte, jestli v té dané oblasti je ovzduší dobré, uspokojivé nebo velmi dobré. Pokud by naměřené hodnoty byly špatné, začali bychom zjišťovat, proč se tak děje a posléze bychom přijali nějaká opatření,“ vysvětlil starosta.

Na městském úřadě a v základní škole mají několik čidel, která měří hodnoty CO2, a učitelé pomocí spárované aplikace vidí, například jak často a kdy mají větrat.

„I když je projekt teprve v začátcích, jsem s ním spokojený. Před tím jsme žádná data neměli, teď už máme. Můžeme je dlouhodobě hodnotit a z dlouhodobého měření bychom měli vědět, v čem je problém,“ řekl Jan Polák.

Čistá se připravuje

„Ochytřit“ by se mělo v nejbližší době také Čistecko. „U nás se projekty teprve připravují. Zatím ještě nic nefunguje,“ řekla starostka obce Čistá Blanka Čebišová. Do Čisté by měla být nainstalována čidla na počítání průjezdů automobilů, v plánu je také chytré veřejné osvětlení. „Určitě jsem ráda, že jsme byli do projektu zapojeni. Každá nová technologie, která přinese byť jen data o průjezdu vozidel obcí, je pro nás důležitá,“ řekla starostka.

Další věc, která obec trápí, je obecní vrt. „Tak vznikl ještě jeden nápad, který by šel ochytřit. Tím je vydatnost obecního vrtu, kterou bychom chtěli prostřednictvím čidel monitorovat. Takže bychom každý den věděli, jaká je spotřeba, jestli není nějaký enormní nárůst nebo nějaký jiný problém. To je pro nás také zásadní věc,“ vysvětlila.

Podle našich informací by se měl ve středu 30. října uskutečnit v jesenickém kulturním domě workshop, kde by byl tento projekt představen zástupcům samospráv a médiím. O dalším vývoji tohoto projektu na Rakovnicku vás budeme informovat.

Renáta Fryčová

« Zpět