Beseda se zahraničním zpravodajem ČT Jakubem Szantó (sedící vpravo) byla jednou z akcí doprovodného programu k výstavě Na chvíli šťastní.
O doprovodný program k výstavě Na chvíli šťastní byl zájem
Týden plný příběhů židovských rodin
RAKOVNÍK. „Kdybyste se nás zeptali na židovskou minulost Rakovníka před dvěma lety, než jsme začali připravovat první výstavu, mohli bychom vám říct prakticky jen to, že tu Židé žili a kde bylo ghetto,“ zmínil v bývalé rakovnické synagoze při páteční komentované vycházce Roman Hartl. Po dvou letech bádání ve starých dokumentech a shromažďování vyprávění pamětníků už dnes informace vydají na knihu. A nejen to, o téma má veřejnost velký zájem. Ukázalo se to i při doprovodném programu k probíhající výstavě Na chvíli šťastní. Díky němu v Rakovníku rezonovaly židovské příběhy od 10. do 13. září.
„Pořádání doprovodného programu k výstavám se nám osvědčilo. Oživuje to zájem o ně. U výstavy Na chvíli šťastní jsme ho spojili jednak se srpnovými Dny židovských památek, jednak teď se Dny evropského dědictví. Už dopředu bylo jasné, že uspořádáme komentované prohlídky a vycházky, tak jako při první výstavě. Díky tomu, že se Romanovi, který je autorem výstavy, podařilo shromáždit spoustu nových poznatků, rozhodně neměly stejnou náplň jako před dvěma lety,“ říká Kateřina Blažková z Muzea T. G. M. Rakovník.
Tehdy židovskou minulost Rakovníka představili povšechně, nyní se vycházky zaměřily zejména na osudy rodin. Kromě synagogy a brány do bývalého ghetta proto bylo jedním ze zastavení i Husovo náměstí, kde měly významné židovské rodiny své domy a obchody.
Další část doprovodného programu již zajistili přizvaní hosté. „Využili jsme našich kontaktů na židovské muzeum a to nám doporučilo judaistku Petru Vladařovou, která mapuje zdejší židovské hřbitovy. O tom zderazském dokonce dělá disertační práci. Nakonec ji i díky tomu, že jsme ji oslovili a domluvili se na přednášce, dopsala,“ říká Kateřina Blažková. O zderazském hřbitově přednášela ve čtvrtek a poodhalila spoustu zajímavostí, které vyčetla z epitafů na náhrobcích. (Více se o hřbitově dočtete v některém z příštích vydání).
Ve středu se v Samsonu konala beseda o Izraeli se zahraničním zpravodajem ČT Jakubem Szantó. „Je to opravdu velký profesionál, takže dokázal pohotově reagovat i na všetečné dotazy. Všechno dokáže podat srozumitelně a velmi charismaticky. V diskuzi došlo i na izrealsko-palestinský konflikt a spoustu lidí mile překvapilo, že se nepřiklání k žádné straně. Vyjasnil návštěvníkům, že nejde o náboženský, ale národnostní problém a že cesta ke smíru potrvá dlouho a bude stát spoustu sil,“ přibližuje Kateřina Blažková. Při besedě také promítl tři své reportáže z Izraele s příběhy českých židovských rodin.
Výstava Na chvíli šťastní končí 27. září. Do konce roku by měla být přístupná online na Google Art Project, a to v české a anglické verzi. Pokud bude snadno dostupná i lidem v zahraničí, mohlo by to přinést další kontakty na rakovnické židovské rodiny, jejichž potomci nežijí v Česku.
„Za každou novou informace jsme vděční. Pro mě osobně bylo letos asi největším překvapením, když jsem se od Františka Sury, s nímž léta spolupracuji, dozvěděla, že jeho maminka vařila v prázdninové ozdravovně pro chudé pražské židovské děti, kterou v Lubné založila mecenáška Betty Laschová. Díky tomu tam mohl trávit celé prázdniny a vzpomínal, že to byl pro děti ráj na zemi,“ uzavírá Kateřina Blažková.
Markéta Hartlová