Starosta vyrazil Na Slovensko
RAKOVNÍK/K. CHLMEC. Na západ je to 450 kilometrů, na východ jednou tolik. Na jedné straně je Dietzenbach a na druhé Královský Chlmec. V obou partnerských městech jsou srdeční lidé, kteří si váží tradic a přeshraniční setkávání považují za významnou část společenského života.
„Vlastně za to může biolog a radní Václav Laňka. Když před třiceti lety vyrazil za svými ‚broučky‘ na východ Slovenska, navázal družbu ve městě Královský Chlmec, od té doby sem každoročně vyrazí z Rakovníka delegace,“ řekl nám starosta Luděk Štíbr. Na dvanáctihodinovou cestu autem tentokrát vyrazil v doprovodu tajemnice Ludviky Trešlové a radního Zdeňka Nejdla.
O tom, že v K. Chlmci nejsou v oblasti partnerských vztahů žádní troškaři, svědčí, že vedle Česka mají družbu s městy v sousedním Maďarsku, Ukrajině, Rumunsku a Srbsku. Srdečnost je do jisté míry dána pěstováním vinné révy a sousedstvím tokajské oblasti v Maďarsku.
„Podzimní slavnosti vína jsou tu významnou událostí, ke které se sejde většina občanů. Město se promění ve velkou tržnici vyzdobenou květinami. Všichni přijdou svátečně nastrojeni,“ přibližuje Luděk Štíbr.
Podle starosty se vedení K. Chlmce zabývá podobnými tématy jako Rakovník. Vzhledem k tomu, že zde žije třicetiprocentní romská menšina, zabývají se více sociálními problémy.
Sympaticky působilo slavnostní vyhodnocování osobností a oceňování občanů, kteří se významně zasloužili o dobrý zvuk města. „Kladou na to velký důraz. To pro mě bylo inspirativní a u sedmitisícového města bych to nečekal,“ říká starosta, který byl na družební návštěvě Slovenska naposledy v roce 2012.
Že v K. Chlmci kladou důraz na sousedské přeshraniční vztahy, svědčí čerstvě odhalená zeď s globusem označujícím místa, kde leží partnerská města včetně Rakovníka.
Sláva Vaic