Foto

Martina Zídek Steidlová s Lajkou, kterou brzy čeká čipování.

Čipováním pro lepší evidenci a proti množírnám

Chovatelé psů se nemají čeho bát

Od ledna roku 2020 začne platit novela veterinárního zákona, podle které bude zavedeno povinné čipování psů. To bude vázáno na povinné očkování proti vzteklině. Podle podporovatelů bude pro veterinární správu snazší při kontrolách identifikovat psa, popřípadě zjistit, zda nepochází z množírny. Kritici naopak upozorňují, že množírny budou dál opouštět neočipovaná osmitýdenní štěňata. Na odborný názor jsme se zeptali pražské veterinářky a rakovnické rodačky Martiny Zídek Steidlové.

Na co se mají majitelé psů od nového roku připravit?

Není to žádná věda. Povinnost mít čip bude spojena s vakcinací proti vzteklině. Při očkování bude psovi aplikován čip, a to především kvůli identifikaci. Nově ho tak bude mít úplně každý jedinec. Malou výjimkou budou starší zvířata s čitelným tetováním starším července 2011.

Kolik psů už má odhadem čip?

To nelze přesně vyčíslit. Obecně se dá říci, že na venkově je to menší procento než ve městech. Například Praha a přilehlé satelity už mají čipování několik let povinné a funguje to dobře.

Co když nebude pes očipovaný?

Pak bude problém, třeba v situaci když by někoho pokousal. To, že nebude mít čip, znamená, že nebude možné jeho identitu spojit s očkovacím průkazem. Prakticky tak bude pes považován za neočkovaného a jeho majitel může skončit před správním řízením a dostane pokutu. A to i v případě, že by byl reálně očkovaný.

Čipy jsou evidované v nějaké databázi?

To je jedna ze slabin této novely. Neexistuje jeden registr, ale je jich několik. Majitel si tam sám musí psa přihlásit, aby ho v případě nalezení mohl identifikovat i někdo jiný než veterinář, v jehož ordinaci je pes evidovaný. Nejpoužívanějším serverem je asi národní registr (www.narodniregistr.cz) a identifikace (www.identifikace.cz). V případě, že by se pes ztratil, může být takto dohledaný majitel.

Jak probíhá aplikace čipu?

Trvá to jen pár vteřin, protože se čip zavádí injekčně do levé části krku. Bolestivé to také není. Na rozdíl od vakcíny čip pod kůží neštípe, takže to pejskovi není nepříjemné.

Jsou nějaká rizika?

Určitě ne. Chovatelé se nemají čeho bát. Nehrozí alergická reakce, ani dlouhodobé ozařování psa, protože čip funguje jako elektromagnet.

Kolik stojí aplikace?

Orientačně kolem pěti set korun. Na jednu stranu je to pro majitele jednorázový výdaj, jednou za život psa. Na druhou stranu pro útulky to může být poměrně vysoká finanční zátěž.

Co z tvého pohledu veterinářky zlepší čipování psů?

Jednou z věcí, které má čipování pomoci, je zamezení množíren, což podle mě má smysl. Když potom přijde veterinář na kontrolu, tak může psa snadno identifikovat. Prakticky to znamená, že když bude mít chovatel pět fen čipovaných a pět neočipovaných, tak už má problém. Dostane pokutu a veterinář může celý objekt prohledat.

Byla jste někdy v množírně?

Byla, a to dokonce na Rakovnicku, když jsem v rámci praxe na škole jezdila s panem doktorem po obvodu. Přijeli jsme do starého statku, kde byly chlívky po prasatech plné fen a psů všemožných ras. Bylo to otřesné.

Jde tady o to nabídnout štěně populární rasy za co nejnižší cenu?

Bohužel ta cena často nebývá nejnižší. To je na tom smutné. Viděla jsem francouzské buldočky z množírny za 20 tisíc. Lidé tak ušetří pár tisíc při pořízení, ale to potom nechají na veterině za následnou péči o nemocného psa.

Barbora Vaicová

Vyšší zájem

O odborné vyjádření jsme požádali také rakovnického veterináře Jana Biňovce. „I když má novela své slabiny, má přinést především to, že nyní bude jasné spojení mezi psem a průkazem, což dosud nebylo možné,“ vysvětlil veterinář. Podle něho už je patrný nárůst zájmu o čipování psů, které je ideální spojit právě s povinným očkováním proti vzteklině.

« Zpět