Zleva Andrej Babiš, Tomáš Valer, Petr Kubala, Miroslav Toman a Richard Brabec na tiskové konferenci v Senomatech.
Jednali o retenčních nádržích a problémech v zemědělství
Premiér s ministry o suchu na Rakovnicku
RAKOVNICKO. Ve středu 17. července navštívil Rakovnicko premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem, aby řešili sucho a nedostatek vody na našem okrese. Nejprve navštívili Senomaty, aby probrali retenční nádrže Senomaty a Šanov a vodní nádrž Kryry. Další zastávku měli v Chrášťanech, ve společnosti Lupofyt, kde proběhla diskuze s místními zemědělci.
Na setkání do senomatské roubenky přijel mimo představitelů vlády také generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala, přítomen byl i senomatský starosta Tomáš Valer a starosta Šanova Zdeněk Netrh. „Schůzka se konala proto, aby si pan premiér udělal konkrétní představu o projektu retenčních nádrží a vodní nádrže Kryry. My starostové jsme o projektu průběžně informováni,“ řekl Raportu senomatský starosta Tomáš Valer.
Retenční nádrže
Ministr zemědělství Toman po setkání řekl pevné termíny, kdy se začnou nádrže na Rakovnicku stavět. Začátek by měl být v roce 2022 a dokončení lze očekávat do 3 až 4 let. Řešila se také nádrž v Kryrech, do které by se měla přečerpávat voda z Nechranic a která by zároveň dodávala vodu do retenčních nádrží. Ministr zemědělství přislíbil urychlení projektu, který měl původně odstartovat až kolem roku 2040. „Je evidentní, že nádrž Kryry je potřebná v tom, aby retenční nádrže mohly s vodou vůbec nějak pracovat. Ministr Toman řekl, že se budou maximálně snažit urychlit i Kryry. V tuhle chvíli by se zřejmě tyhle nádrže napouštěly a s vodou by se v nich pracovalo minimálně a nějaké nadlepšování průtoku by bylo reálné až ve chvíli, kdy by byl přítok z Kryr,“ vysvětlil Valer.
Podle Petra Kubaly tak vznikne na Rakovnicku ojedinělý projekt, který bude komplexním řešením v boji proti suchu. „Efekt projektu je posílen tím, že pak bude možné tuto vodu využívat pro závlahy chmelnic i jiných zemědělských plodin,“ řekl Kubala.
„Dá se říci, že je pět minut po dvanácté. Tato oblast trpí velkým nedostatkem vody. Řeší se to od roku 2005, teď konečně máme na stole konkrétní projekty. Celkové náklady na vybudování nádrží a Kryr jsou asi ve výši 3,5 miliardy korun. Ptali jsme se, co pro to můžeme udělat. Dohodli jsme, že vláda projedná nějaké dodatečné finanční prostředky na výkup pozemků. Jedná se asi o 200 milionů, což budeme řešit přednostně,“ řekl po jednání premiér.
Pozemky kolem nádrží jsou již vykoupené ze zhruba 80 procent. Situaci by mělo pomoci, že Šanovu byla přislíbena dotace na vybudování nového zdroje pitné vody. „Měli jsme problém v tom, že pod hrází plánované nádrže máme zdroj pitné vody. Domluvili jsme se s ministrem Brabcem, že můžeme žádat o dotaci na nový zdroj, takže si myslím, že to otevře jednání kolem prodeje pozemků,“ řekl šanovský starosta Zdeněk Netrh.
Jednání se zemědělci
Vládní návštěva se poté přesunula do Chrášťan do společnosti Lupofyt, kde na ně čekali místní zemědělci. Jaroslav Mikoláš zástupcům vlády představil společnost, jejich osevní způsoby, jak pracují s půdou i to, jak bojují s nedostatkem vláhy. „V rámci boje proti suchu jsme odstoupili od jedné věci. Tím, že máme tolik řepky, dělali jsme i letní orbu, ale v podstatě je potřeba pracovat s organickou hmotou a orba v létě, v tomto suchu, je pro půdu pohroma. Přešli jsme na minimalizaci a snažíme se udržet vodu v půdě,“ řekl Jaroslav Mikoláš.
Premiér Andrej Babiš zemědělcům vytknul, že mají nedostatečný marketing a občanům svoji práci málo prezentují. „Problém českých zemědělců je v tom, že marketing je úplně nulový. Nikdo o vás neví. Kdy už konečně vysvětlíte našemu národu, že se o to krajinu staráte a národ živíte?“
Řeč přišla také na řepku, včely a novináře. Podle slov premiéra řepka včely nezabíjí, jen to takto média prezentují.
Zemědělci z Rakovnicka na setkání také poukazovali na problémy s dotacemi na dešťovku, které by chtěli využívat i pro zemědělské subjekty. Mluvilo se o obnově rybníků a nádrží nebo odškodněních za sucho.
Zemědělec Jan Tajbl z Čisté představil ministrovi Tomanovi studii o vodní nádrži Javornice, která by mohla vzniknout na hranici rakovnického a plzeňského okresu a sloužila by jako zásoba vody pro polní závlahy. Ministr přislíbil, že se na ni podívá a do měsíce se ozve s nějakým výsledkem.
Renáta Fryčová