Foto

Dům pro seniory bude nízkoenergetický a má stát v centru obce.

 

V Lužné vyroste dům pro seniory

LUŽNÁ. Luženští zastupitelé rozhodli o tom, že by měl v obci vzniknout domov pro seniory. Projekt nízkoenergetického domu pochází z rukou studentů Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Obec teď čeká na vypsání dotačního titulu, aby mohla začít se stavbou. Bez dotace by se totiž do projektu nepustila.

„Máme hotový projekt, souhlasné vyjadřovací zprávy i územní povolení. Nyní se zpracovává prováděcí dokumentace,“ uvedl luženský starosta Václav Kejla. Leckdo by si řekl, že teď už nebrání nic tomu, aby mohli začít stavět. Ale překážka existuje, a to nedostatek financí. „Čekáme na vypsání vhodného dotačního titulu. Projektová cena se pohybuje okolo 50 milionů korun a bez dotace bychom projekt realizovat nemohli,“ vysvětlil. Dalším problémem je, že dotaci musí sehnat do dvou let, pak totiž všechna povolení zanikají.

Návrh studentů

Dům je navržen v pasivním stylu, takže je nízkoenergetický. To si vyžádalo větší počáteční investici, která by se měla ale v průběhu let obci vrátit. Návrh vybírali samotní občané. Starosta na internetu zjistil, že studenti ČVUT hledají obce, pro které by mohli navrhnout nějaké stavby. Na nic nečekal a Lužnou do projektu přihlásil. Bohužel, po čase přišla zamítavá zpráva, že škola vybrala jiné obce. „Nakonec se ozvali na podzim s tím, že je náš projekt zaujal a že by do toho chtěli jít s námi,“ popisuje starosta.

Od studentů přišlo několik návrhů. Vystavené byly nejprve ve školícím středisku v Lužné na nádraží, pak v hasičské zbrojnici v centru obce. „Ankety se zúčastnilo zhruba 300 občanů, vybrali jeden projekt, který posléze zastupitelé schválili.“

Obec vypsala výběrové řízení, do něhož se škola přihlásila. Návrh sice trochu upravila, ale naprosto splňuje požadavky obce a také vzhledem zapadne do okolí.

Pasivní a v centru

Dům by měl stát na obecním pozemku, za kostelem sv. Barbory. „Pro stavbu je to ideální místo. Hned vedle je zdravotní středisko, obchod a školní kuchyně, odkud by se měly dovážet obědy,“ vysvětlil starosta.

Dům je složen z několika stejných modulů a uvnitř jsou výtahy. Každý byt má rozlohu 20 metrů čtverečních a je určen pro jednu až dvě osoby. V domě bude společná jídelna a prádelna. Kapacita by měla být pro 20 osob.

„Nebude to klasický domov s pečovatelskou službou, ale dům pro mobilní seniory,“ říká Václav Kejla. Podle něj v posledních letech klesá ze strany klientů zájem o služby, které poskytuje denní stacionář. „Lidé berou příspěvek na péči a raději ho zařadí do rodinného rozpočtu s tím, že se o ně postará rodina, než aby si zaplatili nějaké služby,“ dodává.

Starosta i zastupitelé věří, že ze strany občanů bude o byty zájem. Pro staršího člověka je přece jen jednoduší starat se o malý byt než o velký dům se zahradou.

Renáta Fryčová

« Zpět