Tomáš Kapsa
Odbor školství vede principál loutkářů
RAKOVNÍK. Tomáše Kapsu znají asi hlavně děti a jejich rodiče jako loutkoherce a člena divadelního spolku Před Branou. Aktuálně ho můžete vidět šermovat jako kocoura v botách. Řadu let působí jako představitel T. G. Masaryka při nejrůznějších akcích muzea a dalších organizací v rámci oslav republiky i jiných výročí. Je mu 61 let, je svobodný, celý život bydlí v Lubné. Od 1. července je vedoucím odboru školství, památkové péče, kultury, tělovýchovy a cestovního ruchu Městského úřadu Rakovník.
Jste lubenský rodák?
Narodil jsem se v Rakovníku, ale v Lubné žiji celý život. Chodil jsem tam i na první stupeň základní školy, potom jsem přešel na 1. ZŠ, pak na gymnázium Zikmunda Wintra a poté na stavební fakultu ČVUT. Deset let jsem pracoval jako projektant OSP, čtyři roky jako preventista u hasičského záchranného sboru a potom už na městském úřadě. Na investicích, správě majetku města, znovu na investicích a potom už na odboru kultury, na oddělení památkové péče.
S kolika uchazeči jste se utkal o post vedoucího?
Byl jsem jeden ze dvou.
Ke kultuře máte aktivní vztah nejen profesně, ale zabýváte se jí i ve svém volném čase.
Od roku 84 jsem členem loutkářského spolku Před Branou Rakovník a od roku 2003 jeho principálem. Od roku 2003 jsem také členem Rady skupiny amatérských loutkářů při Svazu českých divadelních ochotníků, kde vykonávám funkci tajemníka.
Co nejraději čtete a posloucháte?
Přiznávám, že v poslední době moc nečtu, a když, tak jsou to knihy, které potřebuji ke svému koníčku. Takže scénáře a pohádky. Mám rád Boženu Němcovou, Erbena. Mám rád vážnou hudbu. Klasiku, opery, varhanní koncerty, mám rád i folklor a snesu i dechovku. Mám rád vlastně veškerou kvalitní muziku.
Šel jste do výběrového řízení s nějakou koncepcí pro vedení odboru?
Odbor podle mého názoru funguje velmi dobře. Z 80 procent jde o výkon státní správy, kde si nemůžete nic vymýšlet. Dvacet procent obnáší spolupráci s vedením města a to je samospráva. Nemá smysl cokoliv měnit, kromě posunu určitých kompetencí s tím, že jsem jinak zaměřen než moje předchůdkyně, paní Polcarová. Místo památkáře si ponechám, mám v tom oboru maximální možné vzdělání. Takže dojde k určitému posunu v rámci odboru. Pokud bych chtěl něco změnit, tak asi jen to, že bych chtěl dát veřejnosti více informací o tom, jak odbor funguje a co všechno je v jeho náplni.
Co tvoří největší část vaší agendy?
Máme přehled o jednotlivých školách v regionu, mateřských i základních, zpracováváme o nich podklady pro krajský úřad a ministerstvo školství. A vyjednáváme pro ně mzdové prostředky ze státního rozpočtu. Rada města stanovuje platy a odměny ředitelům škol, které zřizuje město. To jsou rakovnické mateřské školy, tři základní školy a školní jídelna.
Máte na starosti i grantová řízení?
Přijímáme žádosti o dotace v oblasti kultury, sportu, životního prostředí, k sociálně patologickým jevům, od spolků, plus do dvou dotačních programů, vyhlašovaných ministerstvem kultury pro památky. Kromě kontroly projektů a vyúčtování, což je časově hodně náročná agenda, také pomáháme žadatelům s vyplňováním dotačních formulářů. Krom toho školy, zřizované městem, žádají o finance na své projekty.
Co teď zrovna aktuálně řešíte?
Uzavírali jsme vyhlášení výsledků dětské výtvarné soutěže. Přišla spousta krásných výkresů, děti mají úžasnou fantazii. Já řeším stále agendu památkové péče. Funkci vedoucího odboru vykonávám od 1. července.
Můžete nějak řídit i kulturu ve městě?
Jsme zřizovatelem kulturního centra a městské knihovny. Obě příspěvkové organizace podléhají našemu odboru, ale obě mají své vedení, jedou si po své ose, přes nás jde rozpočet, ale jinak všechno podléhá městské radě a zastupitelstvu. My do jejich činnosti nijak nezasahujeme.
A jak můžete ovlivňovat chod škol?
Výběrová řízení na ředitele škol organizuje náš odbor, komise doporučuje radě ke jmenování vítěze, rada jmenuje ředitele a stanovuje mu plat a odměny. Zase naším prostřednictvím, my připravujeme podklady, ale rozhodování je v rukou samosprávy. Ale jen pro školy, kde je zřizovatelem město Rakovník. U nich také čtvrtletně probíhají finanční kontroly hospodaření.
Co je největší agendou v rámci památkové péče?
Máme 250 památek, plus městskou památkou zónu Rakovník, dvě vesnické památkové zóny Skryje a Rousínov a ochranná pásma Krakovec a Křivoklát. Dále je to veškerá agenda, která se týká výstavby, přístaveb a stavebních úprav v chráněných územích a jakékoliv zásahy na kulturních památkách. Dále vedeme přestupkovou agendu na úseku památkové péče, na úseku autorského zákona a agendu válečných hrobů.
Kolik lidí má vlastně odbor k dispozici?
Máme šest lidí, včetně vedoucího odboru. Teď se budeme snažit nabrat jednoho pracovníka místo mé předchůdkyně, která odchází do penze.
Hned vedle budovy vašeho úřadu stojí prkny pobitá buňka, která se do historického centra příliš nehodí. Denně chodíte kolem ní. Nevadí vám to?
To je bohužel přímo ukázkový příklad díry v našich zákonech. Stavba není pevně spojená se zemí, takže stavební zákon na ni nemá. A protože je to i dočasná stavba, nemají na ni páky ani památkáři. Takže přímo pod okny máme neřešitelný problém. Vlastníkovi pozemku to nevadí, pozemek nabízí k prodeji. Každé město má nějakou svou kaňku na kráse, my máme tuhle chaloupku.
Pavel Sklenička