Chtěli začít stavět, ale v ochranném pásmu nesmějí
Vyletí projekt za statisíce oknem?
ROZTOKY. Roztočtí zastupitelé mají před sebou velice těžké rozhodnutí. Mají hotový projekt na multifunkční hřiště, za který již zaplatili bez mála 400 tisíc korun, ale nemohou začít se stavbou. Přestože bylo vydáno stavební povolení, staveniště se nachází v ochranném pásu elektrického vedení a ČEZ stavbu nepovolil. Občané chtějí vědět, kdo za toto pochybení a finanční ztrátu nese zodpovědnost.
Ještě za bývalého vedení obce Roztoky byla vytvořena studie na projekt multifunkčního hřiště. Před dvěma lety byla vyhlášena na tyto projekty dotační výzva. Starostka obce Lenka Peterková se ptala zastupitelů, jestli má o finanční podporu na stavbu hřiště požádat, a ti s návrhem souhlasili. Vloni v září byla dotace přislíbena, vybral se zhotovitel, ale když se předalo staveniště a oznámilo se to ČEZu, přišla od nich zamítavá zpráva, že se stavbou nesouhlasí.
Elektrické vedení
„Na začátku projektu byl ČEZ samozřejmě požádán o stanovisko. Napsali, že je tam střet, protože stavba se nachází v ochranném pásmu. Ale také tam bylo uvedeno, že až začneme se stavbou, ať jim to oznámíme,“ vysvětluje historii Lenka Peterková. Projekt předali i s žádostí na Stavební úřad v Křivoklátu, který jim vydal stavební povolení. Energetické společnosti oznámili začátek stavby a ta přišla s tím, že takto se stavět nemůže.
Nastala tedy situace, kdy se zastupitelé museli rozhodnout, jestli zainvestují zhruba dva miliony korun do přeložky vedení, nebo zahodí projekt. Na červnovém zastupitelstvu se rozhodli jasně. Do přeložky investovat nechtějí. Pro tuto variantu byla ze sedmičlenného zastupitelstva pouze Lenka Peterková a dva zastupitelé se v hlasování zdrželi. Ostatní byli proti.
Stejně tak dopadlo i hlasování o přidělené dotaci. Zastupitelstvo jednohlasně odhlasovalo její odmítnutí. Nyní se musí rozhodnout, jak se bude pokračovat. „Podle mě je hloupost dělat novou projektovou dokumentaci, protože bychom do ní museli investovat další peníze. Přitom máme na stole hotový výborný projekt,“ sdělila starostka. Zastupitelé ale mají opačný názor. Chtějí hřiště bez nutnosti přeložky vedení.
Kdo pochybil?
Občané i zastupitelé se na zasedání ptali, kdo za toto pochybení nese zodpovědnost. „Já odmítám nést odpovědnost, to v žádném případě. Připravila jsem to dobře. Až budeme mít právníka, necháme ho posoudit, kdo pochybil. Já bych řekla, že skoro nikdo,“ vyjádřila se starostka.
Zastupitelka Lucie Jedličková se ptala, proč se projekt nestopl hned na začátku a stále se čekalo na další vyjádření a tím se investovaly další peníze. „Bavili jste se s projektantem o vedení? Přeci každému, kdo to viděl, muselo být jasné, že se tam stavět nedá. Je škoda, že u projektu nebylo více lidí,“ řekla Lucie Jedličková.
Zastupitelé proto zavedli nový systém schvalování projektů a výběrů projektanta. Doposud to bylo v pravomoci starostky obce, nyní se na tom chtějí podílet i zastupitelé.
Renáta Fryčová