Foto

Emma Kodyšová

 

Pokud se nevyřeší klima, nemá cenu zabývat se jinými problémy

Naše budoucnost je v rukou politiků

Emma Kodyšová (16) je studentkou Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku, členkou hnutí Fridays for Future a organizátorkou rakovnické studentské stávky za boj proti klimatickým změnám. Zeptali jsme se jí, proč se do hnutí zapojila a jaké jsou její cíle.

Kdy jste se přidala ke sdružení Fridays for Future?

Zapojila se před jarními prázdninami. Kamarádka mě označila na facebooku pod příspěvkem, který o stávce informoval. Přečetla jsem si to a přišlo mi to bezvadné, protože podle mě za nic jiného nestojí stávkovat tak moc, jako za tohle. Protože pokud se nevyřeší klima, nemá cenu řešit žádné další problémy. Protože už tu nebude žádná planeta, kde by lidé mohli bojovat za svoje práva.

Zajímáte se o klima už delší dobu?

Ano. U nás doma se to také řeší. Rodiče si dávají záležet na tom, abychom v tomto směru věděli, co nejvíce. Ale nikdy mě nenapadlo, že to budu řešit až takhle. Vždycky to bylo pro mě takové depresivní téma, se kterým nemohu nic dělat. A teď jsem dostala příležitost s tím něco udělat.

Proč jste se rozhodla zorganizovat stávku i v Rakovníku?

V Praze organizovali otevřenou schůzku, tak jsem se rozhodla, že tam pojedu. Do té doby jsem plánovala, že se připojím k pražské stávce. Ale nakonec jsem se rozhodla zorganizovat stávku v Rakovníku. Je strašně důležité, aby lidé věděli, že se to netýká jen velkých měst, jako je Londýn, Brusel nebo Praha. Že to je téma, které se dotýká všech. I lidí na malých městech a na vesnicích.

Co bylo potřeba zařídit?

S organizací stávky mi velice pomohla kamarádka, studentka gymnázia Kristýna Laurincová. Musela jsem na městském úřadě podat oznámení o shromáždění. Hlavní ale byla mobilizace studentů, která mi asi zabrala nejvíce času a energie. Zorganizovali jsme schůzku, na které jsme vyráběli transparenty. Paní ředitelka nás v tomto směru podpořila. Učitelé mi dovolili přijít do hodin, abych ostatním studentům vysvětlila smysl stávky.

Kvůli stávce jste jela také do Štrasburku.

Ano, v pondělí 11. března jsem jela do Štrasburku do Evropského parlamentu jako zástupce z České republiky. Tři politické strany pozvaly zástupce hnutí ze všech zemí Evropy k diskuzi. Bylo nás tam zhruba šedesát, z Česka jsme jely dvě. Byl pro nás připraven třídenní program, jehož hlavním bodem byla ve středu ráno debata o klimatu v Evropském parlamentu, kterou jsme měli možnost sledovat.

Proč si myslíte, že se nezúčastnilo rakovnické stávky více studentů?

Z účasti jsem byla nadšená a velmi mile překvapená. Myslím, že ti, kdo nepřišli, jsou skeptičtí v tom, jestli to, co děláme, bude mít nějaký dopad. Což mi je líto. Protože stávky a demonstrace jsou podle mě pro nás studenty nejúčinnější možností, jak na něco upozornit, a nic jiného moc dělat nemůžeme. Už nám dochází čas. A jen třídit odpad nestačí.

Hodně lidí argumentuje tím, že největší producenti emisí jsou Amerika a Čína a že Česko nic nezmění...

Ani Česko nemá rozhodně zanedbatelné emise. A emise Číny můžeme ovlivnit tím, že nebudeme nakupovat jejich výrobky, a když nebude poptávka nebude ani nabídka.

Myslíte, že díky stávkám budou politici jednat?

Vůbec nevím. Ale díky tomu bylo klima a to, co s tím můžeme dělat, zařazeno jako jeden z bodů programu na projednávání v parlamentu, což je podle mě úžasné. A v jiných velkých městech po celém světě už můžeme vidět změnu.

Jaké je podle vás řešení ke zmírnění klimatických změn?

Jako společnost se musíme hodně omezit a zcela změnit nastavený systém, který je založený na tom chtít a mít, co nejvíce.

Jaké budou další kroky?

To teď diskutujeme. Nyní zveřejňujeme tiskovou zprávu, kde je popsáno, jak budeme postupovat. 1. dubna totiž uplynul termín, čtrnáctidenní ultimátum, které jsme dali politikům, aby začali jednat. Rozhodně budou další stávky. Další evropský mezinárodní protest je naplánován před volbami do Evropského parlamentu.

Co byste vzkázala lidem, kteří říkají, že stávkujete jen proto, abyste se uvolnili z vyučování?

Vzkázala bych jim, že nás podceňují. Samozřejmě, někdo se ulít ze školy chce, ale nikoho takového jsem na stávce nepotkala. Navíc, v den, kdy probíhala stávka, byly v některých městech jarní prázdniny a účast rozhodně nižší nebyla. Chceme poukázat na tento fakt: Proč bychom chodili do školy, když se máme učit pro budoucnost, pro kterou politici nic nedělají?

Renáta Fryčová

« Zpět