Hliněný model budoucí betonové sochy
Ani socha Rejzka se nelíbí
RAKOVNÍK. Lapálie s umisťováním uměleckých děl v ulicích Rakovníka nebere konce. Po rozporuplné instalaci bronzových koní na betonovém prostranství Na Sekyře jsme v minulém vydání popsali reakce některých zastupitelů, kteří byli zaskočeni chystaným umístěním Sisyfa a dvoumetrové koule před 1. základní školou. A série pokračuje. Poslední městská rada totiž rozhodla zakoupit sochu Karla Rejzka, který si bohužel není příliš podobný. Alespoň podle názorů, které jsme zaregistrovali na sociálních sítí, „kamenného dědka“ tak, jako ho vytvořil Tomáš Cafourek, skoro nikdo nepoznává.
Karel Rejzek byl svéráznou postavou Rakovníka. Během svého života se věnoval vyhledávání balvanů, které pak z přírody na vlastní náklady nechával dovážet do města, aby ozdobil některá jeho zákoutí. A kameny se mu staly osudnými. Zřejmě při pokusu o domlouvání dopravy na staveništi čerpací stanice na Pražské zůstal 14. února 1995 pod koly nákladní Tatry. Bylo mu 82 let.
„V současné době existuje jeho socha, kterou vytvořil mladý sochař Tomáš Cafourek. Bohužel je pouze ve hlíně. Původní objednavatel zkrachoval a každým dnem je těžší sochu zachovat v takovém stavu, aby mohla být odlita do trvanlivějšího materiálu. Městu bylo líto ji nechat zaniknout, proto se rada města rozhodla sochu Karla Rejzka odkoupit a nechat odlít. Celková cena díla je 87 000 Kč. Umístění bude projednáno s kulturní komisí,“ uvedl pro Raport tiskový mluvčí města Jiří Cafourek.
Socha bude odlita metodou dusaného suchého betonu, vyztuženého sklolaminátovou tkaninou a nerezovou konstrukcí. Velikostí odpovídá rozměrům lidské postavy, a proto hovoříme o figurální plastice v životní velikosti (cca 165 cm.)
Tomáš Cafourek (1986) je šanovským rodákem. Maturoval na Masarykově obchodní akademii v Rakovníku a poté se stal bakalářem na Západočeské univerzitě v Chebu.„Sochu Karla Rejzka jsem modeloval v rámci svého studia na pražské VOŠ Scholastika v ateliéru socha pod vedením akademického sochaře Pavla Karouse. Přišlo mi zajímavé vytvořit sochu člověka, který nebyl politicky, vojensky či sportovně angažován a společnosti přispíval po svém – hledal žulové balvany a na vlastní náklady je převážel do veřejného prostoru,“ vysvětluje Tomáš Cafourek.
„Myslím, že pan Rejzek má k našemu městu větší vztah než koně. Umístit bychom ho chtěli do míst, kde bydlel, tedy někde u Samsonova domu. Takže doufám, že nás za něj občané nebudou kamenovat,“ věřil starosta Luděk Štíbr. Reakce na sociálních sítích jsou ale převážně kritické.
Pavel Sklenička