V Jesenici budou mít dvě podobné elektromultikáry, jaké obdivoval šéfredaktor Raportu Pavel Sklenička na pátečním koncertě Brass Bandu ve Kbelích.
Postupně vymění vozový park za ekologičtější
Na práci využijí elektromobily
JESENICE. Vedení jesenické radnice rozhodlo o tom, že nakoupí dva automobily na elektrický pohon. Budou to dvě multikáry, které nahradí stávající klasické, benzinové. Stejné multikáry už používají Technické služby v Táboře, obec Josefov nebo Dobroměřice. Nyní míří i na Rakovnicko.
Obě vozidla budou v homologaci N1 s celkovou hmotností do 2,5 tuny. Budou se dobíjet z klasické zásuvky na 230 voltů. Nabíjí se tři a půl hodiny a poté ujedou od šedesáti do sta kilometrů. K automobilům se prodávají také takzvané chytré nabíječky, u kterých se snižuje doba nabití na půl hodiny. Vozidla dokážou vyvinout maximální rychlost 33 kilometrů za hodinu.
Do kempu a lesa
Každé vozidlo najde ve městě jiné uplatnění. „Jedno bychom chtěli využívat více méně v areálu autokempu, kde by mělo nahradit starou multikáru, která už není pojízdná,“ vysvětlil jesenický starosta Jan Polák. Automobil bude sloužit na odvoz biologického odpadu, na svoz odpadových nádob z kempu a využívat se bude také na svoz a návoz povlečení do chatek.
„Druhé vozidlo bychom měli využívat v rámci lesního hospodářství, později možná i u technických služeb.“ Vozidlo by mělo být vybaveno zásuvkou na 230 V, takže se dá také využít místo elektrocentrály, například pro připojení nářadí. Na automobil se dá připevnit také radlice a bude vybaveno tažným zařízením. Jedinou nevýhodou je mnohem nižší nosnost, než tomu bývá u klasické multikáry.
Pro elektromobily se Jeseničtí rozhodli proto, že obě benzinové multikáry jsou už ve špatném stavu a právě na elektromobily je nyní vypsaný dotační titul od Státního fondu životního prostředí.
„Multikáry, které máme, již dožívají. Investuje se do oprav, které začínají být časté. Aby prošly technickou kontrolou, museli bychom kompletně vyměnit oplechování. Takže jsme si řekli, že využijeme dotace. Samozřejmě, že i myšlenka ekologie v tom hrála také velkou roli,“ vysvětlil důvody nákupu jesenický starosta.
Vozítka by mohla brázdit Jesenici od začátku letních prázdnin. Městský úřad je nakoupí dohromady za 1,2 milionu korun a šedesát procent nákladů pokryje právě dotace.
Obce pořizují tříkolky
Multikáru na eklektrický pohon zatím jinde na okrese nenajdete. Obce ale využívají elektrické tříkolky. Používají je při úklidu, ale i v lesním hospodářství nebo na odvoz biologického odpadu. „Za dobu tří let, co elektrické tříkolky prodáváme, je nakoupilo zhruba šest obcí,“ prozradila Jitka Krabcová z Kovomatu u Krabců v Lužné. Vidět je můžete právě v Lužné, Lišanech, Nesuchyni nebo v Kolešově. Výdrž baterie je i u tříkolek dostačující. „Vím, že na obecním úřadě v Lužné ji nabíjí vždy přes noc a pak s ní jezdí celý pracovní den,“ popisuje Jitka Krabcová. Jejich cena se pohybuje od pětatřiceti tisíc a velkou výhodou je, že obsluha nemusí vlastnit řidičské oprávnění.
Renáta Fryčová