Foto

Npor. Ladislav Heller – vedoucí rakovnických dopravních policistů.

Bilance roku 2018 s vedoucím dopravních policistů

Hlavním nešvarem je nepozornost

RAKOVNÍK. Loni na silnicích v ČR zemřelo 565 lidí z toho 7 jich bylo z Rakovnicka. Je to hodně nebo málo? Podle vedoucího dopravních policistů Ladislava Hellera za maléry na silnicích stojí zejména nepozornost řidičů a vysoká rychlost.

V rámci republiky došlo oproti loňskému roku k nárůstu o 63 mrtvých. Jak jsme na tom na okrese?

S nadsázkou říkám, že rok 2018 byl u nás ve znamení osmiček. Zaznamenali jsme 888 dopravních nehod, což je o 34 více než v roce 2017. Naproti tomu došlo k poklesu následků dopravních nehod. Počet smrtelných nehod klesl z devíti na sedm. O tři méně bylo těžkých zranění (celkem 15) a o pět méně lehkých zranění (145). O 3,5 milionu byla nižší i celková škoda na vozidlech, která činila 48,8 milionů korun. Motorkáři se vloni podíleli na 24 nehodách.

Jak vypadá prototyp řidiče, který havaruje na Rakovnicku?

Takový, který se plně nevěnuje řízení, má mobil u ucha nebo sleduje jeho displej, odpadne mu oharek z cigarety nebo honí mouchu v autě, svačí, pije, rovná nákup na zadní sedačce, ladí rádio nebo se dívá po pěkných ženských.

Patří sem i sledování navigace?

Bohužel ano. Zvlášť její nastavování během jízdy. Velkým nešvarem je hlasitá hudba nebo sluchátka na uších.

Mohou s tím policisté vůbec nějak bojovat?

Máme dalekohledy s kamerovým záznamem, kterými vidíme na vzdálenost sto metrů. Velkým pomocníkem je náš neoznačený vůz, který je doslova prošpikovaný kamerami. Řidič jedoucí před hlídkou ani neví, že si pořizujeme důkazní materiál, jak telefonuje nebo že není připoután.

Jak často narážíte za nepřipoutané řidiče?

Z devadesáti procent se dnes řidiči poutají. Hodně nám pomohli výrobci vozidel. Dnes má většina aut zvukovou signalizaci, která v podstatě donutí řidiče se poutat.

Jsou i jiné důvody, než nepozornost?

Je to především vysoká rychlost, předjíždění a nedání přednosti. Může to být i horko a s ním spojená únava, což jsme zaznamenali zvlášť v loňském létě. V zimě se zase na nehodě může podepsat zamrzlé okénko nebo nedostatek vody v ostřikovačích, což jsme se nedávno přesvědčili u Řevničova.

Jak je to s věkem řidičů, kteří porušují dopravní předpisy?

Jednoznačně jsou to řidiči do 30 let. Zpravidla jezdí rychle, riskantně předjíždí, telefonují… Proto souhlasím se záměrem, aby po autoškole byl řidičák jen na zkoušku.

Je dobře, že zůstala zachována nulová tolerance alkoholu?

Bilance nám potvrzuje, že ano. Loni jsme měli 28 nehod, což je o čtyři více než v roce 2017. Zarážející je, že se nejedná o hodnoty 0,2 nebo 0,3 promile, kdy si dá někdo pivo nebo má zbytkový alkohol ze včerejší oslavy. Naopak, jsou to případy, kdy si řidič dá v hospodě několik piv a jak ztratí zábrany, usedne za volant. Ke sklonku loňského roku jsme zaznamenali případy, kdy nám řidiči nadýchali přes 2 i 3,5 promile.

Na jakých silnicích byl největší nárůst nehod?

Překvapením je, že to nejsou silnice první třídy – jako Karlovarka nebo Plzeň-Most, ale silnice 2. a 3. třídy. Je to tím, že se tu rapidně zvýšil provoz. Dnes mají lidé na vesnicích dvě i tři auta v rodině, protože jenom autobus jim k dopravě do zaměstnání nestačí.

Jaká jsou nejrizikovější místa na okrese?

Klasikou je křižovatka na Šustně u Krupé, v katastru Řevničova, v okolí Bucku nebo serpentiny z Hořešedel do Hořoviček. U Jesenice je to „ikska“ nebo „esíčko“ u Tobiášova vrchu. Riziková je i silnice z Řevničova na Mšec. U silnic druhých tříd je to silnice z Oráčova na Jesenici, silnice na Čistou v okolí Zavidova a silnice nad Roztokami.

Co Kraclák?

Úsek z Rakovníka na Strašecí se nám uklidnil, včetně místa u Kracláku. Speciální úprava povrchu se tu osvědčila a já mohu jen poděkovat našemu komunikačnímu inženýrovi, protože to byl jeho nápad. Od té doby tu nebyla dopravní nehoda ve spojitosti se smykem. Naopak nám vyletěly nehody v pavlíkovských vršcích; u tzv. černých hromad chceme letos instalovat svodidla.

Za co dnes řidiči nejčastěji ztrácejí body?

Nedání přednosti, přejíždění, alkohol.

Kde mohu zjistit, o kolik bodů jsem přišel?

Přímo na odboru dopravy na registru řidičů nebo na Czech-pointu.

Řešení situací na silnicích kladou vysoké nároky na dopravní policisty. Máme jich na okrese dostatek?

Pokud se na okrese stanou najednou dvě nehody, je jasné, že ke třetí už hned přijet nemůžeme. I když náš tým není početný, je složený z velice kvalitních lidí. Naše hlídky slouží náročné čtyřiadvacetihodinové služby a pak stačí, když napadne sníh jako nedávno a celý den pak jezdí od nehody k nehodě a často se nestačí ani najíst. Přesto se v takových situacích chovají jako profesionálové a potěší je, když k nám zavolají někteří uznalí řidiči a pochválí jejich práci.

Sláva Vaic

« Zpět