Plynové dělo, které má plašit lesní zvěř, obtěžuje obyvatele obcí
Mysleli si, že začala válka
RAKOVNICKO. Rány jako z děla v pravidelných intervalech klidně i po třiceti vteřinách. To slyší obyvatelé některých obcí na Rakovnicku ve dne i v noci už nejméně dva roky. Nejprve se lekli, že začala válka. Pátrali po příčině těchto ran a zjistili, že je opravdu vydává dělo, a to plynové.
Plynové dělo stojí v mokřadu, který leží mezi obcemi Václavy, Šanov a Nový Dvůr. Rány z něho se rozléhají nejenom v těchto obcích, ale slyšet jsou i v Zavidově, Řeřichách, ale i ve vzdálenějších Přílepech a Kolešovicích. Nejhorší je, že dělo je v provozu ve dne v noci a rány z něho jsou slyšet v intervalech od pětačtyřiceti minut, někdy ale i po třiceti vteřinách. Vlastníkem pozemku i děla je Gunnar Grabowski, který pomocí výstřelů chce chránit mladé vysazené stromky proti okusu.
Hluk, který obtěžuje
Na obecní úřady ve Václavech začali přicházet občané s tím, že hluk, který neustává ani v noci, je velice obtěžuje a oni nemůžou klidně spát. Václavští tuto situaci řeší už od roku 2016. V roce 2017 podali podnět na policii. Případ se dostal před přestupkovou komisi Městského úřadu v Rakovníku, ale závěr šetření občanům nijak nepomohl. „Obyvatelé ve Václavech to odsuzují, protože je to obtěžuje i v noci. Už bylo podáno několik stížností, ale bohužel se s tím nic nedělá,“ řekl Raportu starosta obce Josef Bláha.
Obce se spojily
Jelikož se situace nemění a lidé si k údivu některých zainteresovaných osob na výstřely nezvykli, podaly obce Václavy, Petrovice a Šanov v létě stížnost novou. „Přijeli sem policisté z obvodního oddělení v Jesenici. Občany vyslechli a celá věc byla předána na přestupkovou komisi v Rakovníku,“ upřesnil petrovický starosta Radek Jelínek a dodal: „Doufáme, že když se teď připojily k Václavům i Šanov a Petrovice, dobereme se nějakého výsledku.“ Šanovští se podle slov starosty Zdeňka Netrha s nečinností nespokojí. „Stížnost jsem dostal od více jak poloviny našich obyvatel. Pokud z řízení nic nevyplyne, tak to budeme řešit jiným způsobem. Občané řekli, že jsou ochotni udělat cokoli, aby to už přestalo. Chápu, že nějaké plašení je potřeba, ale zejména v noci je tento způsob dosti nepříjemný.“
Myslivci kroutí hlavou
Plynová děla byla vyrobena zejména pro plašení špačků z vinic. Používají se také na rybnících, kde s nimi rybáři odhánějí kormorány. V myslivosti je ale tento způsob velice neobvyklý. „V myslivecké praxi se plynová děla nepoužívají a ani se o tomto způsobu nedočtete v žádné myslivecké publikaci. Na odpuzovaní zvěře se vyrábějí nejrůznější repelenty. Toto řešení je pro majitele nejspíše jednodušší, ale rozhodně to není běžné,“ vysvětlil situaci předseda okresního mysliveckého spolku v Rakovníku Pavel Pýcha. Zároveň upozornil na to, že zvěř je velice inteligentní a pokud pozná, že rány nezpůsobují žádné nebezpečí, po čase si na ně zvykne.
Výrobce varuje
Ani výrobci plynových děl se nezmiňují o jeho používání pro tyto účely. Ale upozorňují na to, že ne každé místo je vhodné pro jeho použití. „Plynové plašiče není doporučeno využívat přímo v obytných zónách. Vzhledem k vysokému zvukovému efektu by docházelo k narušování hygienických limitů hluku a porušování zákona,“ stojí na webu jednoho z prodejců děl. Navíc hlukové hodnoty, které jsou u výrobku uvedeny, razantně překračují povolené normy. Výrobce uvádí, že zvuk z děla je na výstupu okolo 150 decibelů. Podle zákona nesmí hluk ve dne překročit hranici 72 a v noci 50 decibelů.
Rozhodne komise
Dotčení občané jsou ve velkém očekávání, jak šetření dopadne. Obávají se, aby to neskončilo jako v případě Václav, které se svojí stížností neuspěly. Nikdo z nich nechce žít v neutichajícím hluku a všichni se těší, až budou moci zase v klidu spát. „V současné době probíhá přestupkové řízení, které není ještě ukončeno, proto se dále k celé věci nebudu vyjadřovat,“ řekla Raportu vedoucí správního odboru a obecního živnostenského úřadu v Rakovníku Zuzana Chmelíková. Podle našich informací by se měli účastníci řízení sejít před přestupkovou komisí v pondělí 28. ledna, kde by se měli dozvědět další postup.
O vyjádření jsme požádali také majitele pozemku a děla, ten ale celou záležitost odmítl komentovat. „Napište si, co chcete, mně je to jedno,“ řekl Grunnar Grabowski.
Renáta Fryčová