Foto

Kamera, klap, jedeme… Ve školní scéně se ve „vraždách“ blýskl starosta Nového Strašecí Karel Filip (vpravo v bílé košili a vestičce). Alespoň na chvíli vystoupil z role hlavy města a vrátil se ke svému původnímu povolání učitele.

 

Lotři v triku vykročili od pohádek k vraždám

Fek, pan Gogo a Huhu koktejl

NOVÉ STRAŠECÍ. Češi milují české komedie a pohádky možná víc než ostatní národy. Do omrzení jsme o svátcích schopni civět na filmového Švejka, Popelku, S čerty nejsou žerty… a bůhví na co ještě. I když zpaměti známe každou repliku, vždycky nás pobaví a utrhnout se od televize už zkrátka nedokážeme.

Ve znamení čtyřky

Rodina Duchoňova z Nového Strašecí svoji lásku k českým filmům povýšila na posedlost. Ze zvlášť vypečených „kulťáků“ natáčejí vlastní verze, přičemž filmovým štábem a herci jsou samotní rodinní příslušníci.

„V roce 2015 to začalo Trhákem a protože jsme naším počinem byli doslova nadšeni, pustili jsme se o rok později do Anděla Páně 1, za další rok do Lotranda a Zubejdy a loni jsme natočili čtvrtý film, kde jsme chtěli, aby se celkové pořadí objevilo v jeho názvu. To nám trošku zjednodušilo výběr. Většinovou shodu jsme našli na komedii Miloše Macourka a Oldřicha Lipského Čtyři vraždy stačí, drahoušku,“ připomíná režisér, scénárista a produkční, ale především duchovní otec projektu Lotři v triku Jiří Duchoň.

K nápadu natočit rodinný snímek jej nepřivedla pouze touha uctít tuzemské filmové velikány. Především jde o samotný proces vzniku, kde premiéra před diváky je už pouhou třešničkou na dortu.

Zábava a stmelování

„Na natáčení Trháku nám stačil týden o prázdninách; realizace Anděla nám už zabrala prakticky celý rok. Při natáčení se především dobře bavíme, ale při výběru exteriérů i interiérů zároveň poznáváme nejrůznější místa naší vlasti. Nejcennější přidanou hodnotu našeho počínání vidím ve stmelování rodiny a vytvoření netradičního dokumentu o ní,“ říká Jiří Duchoň.

Hovoří-li o rodině, tak věřte, že se s lety rozrostla na počet osmnáct a tvoří ji prakticky tři generace účinkujících. Aby si zahráli všichni, je celkem logické, že tomu je podřízen i výběr díla, ale naštěstí české komedie ani pohádky na počet figur nejsou skoupé.

Nepřehrávat

Leckoho napadne, jak je to u Lotrů v triku s autorskými právy, které se často vztahují i na pověstné hlášky. „U Trháku jsme to prakticky neřešili. Premiéra proběhla pouze v obýváku v rodinném kruhu, u Anděla a stejně tak Lotranda a Zubejdy už jsme dělali veřejnou projekci. Tehdy jsme Karla Smyczka žádali o zveřejnění. On se tehdy sám divil, proč se ho na to ptáme a řekl, že pokud se na tom neobohacujeme, tak si takto můžeme natočit prakticky cokoliv. Navíc nám poradil, abychom role nepřehrávali, ale celé to pojali spíš jako parodii,“ vzpomíná Jiří Duchoň.

O obohacování nemůže být v případě snímků Lotrů v triku řeč. Naopak. Filmové vybavení, výroba kostýmů nebo doprava se u jednoho snímku bez problémů vyšplhá na desítky tisíc korun, které „lotři“ vytáhnou z vlastní kapsy. Ale za tu legraci pro sebe i kamarády jim to stojí. Při letošní premiéře už nezvou diváky do hostince na Růžku, neboť ví, že by se tam nevešli. A tak jestli chcete slyšet legendární hlášku „dej sem ten fek, sem fek“, nebo se dozvědět, kdo je v podání rodinného klanu pan Gogo, nebo jak se připravuje Huhu koktejl, musíte 27. ledna navštívit novostrašecké kulturní centrum. Premiéra filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku začíná v 16 hodin.

Sláva Vaic

« Zpět