Některé předpisy výrazně komplikují skutečnou praxi

Aby vyšla vstříc rodičům, porušila pravidla

RAKOVNÍK. V říjnu minulého roku proběhlo v Mateřské škole Průběžná v Rakovníku šetření školní inspekce. Na základě jejího výsledku bylo ředitelce školy Evě Kodešové sníženo zřizovatelem osobní ohodnocení na tři měsíce. Ředitelka ale tvrdí, že pochybila, aby vyšla vstříc rodičům.

Zpráva ze šetření školní inspekce je veřejně přístupná na webových stránkách organizace. Nejsou v ní ale uvedeny všechny zjištěné skutečnosti. Zpráva se zabývá hlavně vzděláváním a výchovou dětí. Existuje však ještě jeden dokument, takzvaný interní protokol, který je neveřejný a řeší právní předpisy a nařízení. Právě skutečnosti v tomto protokolu vedly radu města ke snížení osobního ohodnocení ředitelce školy. „Při inspekční kontrole byly zjištěny nedostatky v oblasti řízení, ke kterým rada města, jako zřizovatel školy, přijala adekvátní opatření,“ řekl rakovnický starosta.

Redakci Raportu se podařilo zjistit, že hlavního prohřešku se podle školní inspekce dopustila Eva Kodešová při přijímaní dětí ke školnímu vzdělávání. Ty totiž musejí být přijaty vždy od září. Ne každý rodič ale chce, aby jeho dítě v září do školky nastoupilo. Některým matkám končí mateřská v polovině roku a ony si ji chtějí se svým potomkem užít do posledního dne.

Ředitelka těmto rodičům vyšla tedy vstříc. Děti přijala od září, rodiče si platili školné, ale děti do školky nastoupily až v lednu. „Podle počtu přijatých dětí, dostanu určitý úvazek pro zaměstnance. Když jich v září přijmu například patnáct, dostanu jednu učitelku na tříčtvrteční úvazek. V lednu nastoupí dalších pět dětí, ale úvazek učitelce už nikdo nezvedne, až zase v září,“ vysvětlila Eva Kodešová nastavená pravidla.

Musela by buďto přijímat všechny děti v září včetně těch, které dovrší věku tří let až během roku, nebo by si rodiče museli počkat na další školní rok. To ale mnohým působí problémy v zaměstnání a ředitelka jim chtěla situaci ulehčit. „Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Sama jsem si vědoma toho, že jsem porušila některé skutečnosti. Tak to je. Uvedla jsem důvody, proč to tak dělám a za nimi si stojím,“ řekla Raportu Eva Kodešová. Některá právní nařízení se totiž zcela míjí se skutečnou praxí a ředitelé škol si pak musejí vybrat, jestli se budou striktně držet předepsaných nařízení, nebo budou jednotlivé případy řešit logickým postupem.

Rodiče se ale nemusejí ničeho obávat. V mateřské škole nedošlo k žádnému pochybení při výchově a vzdělávání dětí. Naopak, v tomto ohledu obstála školka velice dobře, což nám potvrdil i starosta Luděk Štíbr. A proč se rada rozhodla k tak razantnímu kroku, jako je snížení platu? „Když se při kontrole najdou nějaká závažná pochybení, tak by měl zřizovatel udělat nějaká opatření. Může to samozřejmě v krajním případě vést i k vypsání výběrového řízení na nového ředitele školy. K tomu ale v tomto případě nedošlo,“ vysvětlil Luděk Štíbr.

Renáta Fryčová

« Zpět