Tobogan uvidíte do konce roku
RAKOVNÍK. Není žalostnějšího pohledu než na staveniště v rekonstrukci. Původní kontury stavby mizí. Demolice, bláto a prach. Po červnové návštěvě stavby rakovnického akvaparku to vypadá, že se blýská na lepší časy.
„Bourací práce jsou hotové a konečně můžeme říct, že stavíme. Začínají se rýsovat tvary bazénu,“ hlásí s letmým úsměvem muž se žlutou přilbou na hlavě. Antonín Poc z ústecké firmy Correct je technickým dozorem. Má na starosti, aby se stavělo podle projektu a dodržoval časový plán. Při tak rozsáhlé stavbě to není dvakrát jednoduché.
Stojíme uprostřed haly vedle původního bazénu. Při pohledu vzhůru nelze přehlédnout monumentální žebroví střechy. Připadáme si jako v útrobách obrovské ryby. „V tuto chvíli máme zastřešenou bazénovou halu. To, co vidíte, jsou dřevěné lepené vazníky. Byly dovezeny z Rakouska a díky svojí speciální konstrukci mají obrovskou nosnost. Jsou odolné vůči vibracím a ve vlhkém prostředí vydrží mnohem víc než ocelová konstrukce,“ pěje technik ódy na dosud nepřekonaný přírodní materiál.
Na skoro dva metry vysokých vaznících je položen certifikovaný systém izolačních panelů. „Běžně se jedná o konečnou úpravu. Podle projektu sem však dáme ještě další tepelnou izolaci a finální střešní fólii,“ upozorňuje Poc.
Nová střecha bude oproti původní poněkud snížená. Aby v rozlehlém bazénu nebyl přílišný hluk, přijde pod strop akustická izolace. Dřevěná žebra tak budou částečně zakryta.
Kráčíme po pultových střechách bazénu. Z nich byl původní povrch odstraněn a přijde sem nová parotěsná i tepelná izolace a fólie. Vítězslav Poc nám ukazuje, kde budou šatny, schodiště i výtah pro imobilní osoby.
Nejvíce dává stavebníkům zabrat tzv. spodní stavba. Kvůli nepevnému podloží (v hloubce 8 metrů je rašelina) je tvořena z dvanáct metrů hlubokých hustě osázených mikropilotů. Na nich bude ocelová konstrukce pro „vynesení“ vnitřních prvků bazénu: jako jsou akumulační nádrže, „whirpoolka“ a další atrakce. Do původní železobetonové desky se umístí i dešťová kanalizace. Pod bazénem je silná tlaková voda, takže navrch přijdou dvě vrstvy hydroizolační lepenky.
Při pohledu na staveniště se nabízí otázka, zda by nebylo lépe stavět na zelené louce? „To víte, že si kolikrát i zanadáváme. Při rekonstrukci to ale jinak nejde. Stále se něčemu vyhýbáte a všechno tak trvá déle,“ říká Poc. Nevěří však, že by byla rekonstrukce dražší než nová stavba.
Při současném stavebním boomu je problémem nejen pracovní síla, ale i stavební materiál. „Denně se tu pohybuje okolo deseti specializovaných firem. Naštěstí, bazén staví velká firma a díky nasmlouvání u výrobců má dodávky materiálu na daleko lepší úrovní, než když si stavíte třeba garáž. Dnes si ve stavebninách nekoupíte v podstatě ani cihlu, všechno se vyrábí na zakázku,“ komentuje situaci na trhu stavební dozorce.
Na stavbu rakovnického akvaparku přesto Vítězslav Poc nahlíží s optimismem. Každým týdnem teď mohou kolemjdoucí vidět, jak roste. „Hotovy jsou i venkovní základy pro tobogan. Do konce roku tu určitě uvidíte i jeho roury,“ směje se stavební dozor.
Sláva Vaic