Foto

Josef Helebrant, starosta Tělocvičné jednoty Sokol Rakovník.

 

Osmdesát pět žen z celého okresu ladilo Ženobraní

SOKOLOVÉ SE SLÉTNOU V EDENU

RAKOVNICKO. Kousek nad Žihlí v lesích je areál Sklárna určený pro školy v přírodě. Jezdí sem hlavně žáci z Mostu a okolí a vejdou se jich až tři stovky. Právě pro velikost a členitost prostoru si ho rakovničtí sokolové vybrali jako vhodné místo pro víkendové soustředění žen, které nacvičují sestavu na letošní šestadvacátý Všesokolský slet.

„Jsme tu jen ve dvou budovách, ostatní části areálu nejsou v zimě vytopitelné, ale my se vejdeme,“ zahajuje rozhovor starosta Tělocvičné jednoty Sokol Rakovník Josef Helebrant. Skladbu Ženobraní nacvičuje jen na Rakovnicku devadesát šest žen od dospívajících po seniorky a celkově je vůbec nejpočetněji zastoupená. V červenci budou ale v Praze v Edenu cvičit i rakovničtí muži skladbu Borci. Sestavu secvičuje seniorská Věrná garda a rodiče s dětmi. „Sem se sjelo asi osmdesát pět žen. Je to velká oběť udělat si na celý víkend čas, cvičenci musí skloubit zaměstnání, rodinu a koníčky s nácvikem. Nejsou jen z Rakovníka, přijeli také z Nouzova, Žatce, Pavlíkova, Lubné,“ chválí starosta. V areálu je ke cvičení využito každé volné místo. Tančí se na víceúrovňových chodbách, hudba se ozývá snad ze všech místností i z jídelny. „Teď dopoledne nacvičují v základních formacích po šestnácti a odpoledne si skladbu poprvé zkusí více celků najednou,“ vysvětluje Josef Helebrant.

Hudební motivy od Čechomoru se pouštějí stále dokola, cvičenky se snaží nedělat chyby, vedoucí nácviku Jarmila Helebrantová s Dášou Erbákovou jsou právem spokojené. Některé z žen jsou členkami Sokola léta, zúčastnily se i několika sletů. „Na cvičení v Praze se nedá zapomenout, pojedu už počtvrté,“ je nadšená Mirka Donátová z Rakovníka. „My úplně poprvé, o náboru cvičenek jsme se náhodou dozvěděly z letáčku a členkami Sokola jsme až odteď,“ smějí se Marta Konvalinková s Jarkou Otradovcovou z Rousínova.

Všesokolský slet je pro sokoly jen jednou z vícero letošních akcí. V běhu je například vědomostní soutěž pro děti, která má každé dva měsíce vítěze. Hlavní cenou je vždy rodinná vstupenka do pavilonu Techmánie v Plzni. „Chystáme se pomoci městu nebo muzeu s přípravou oslav ke 100. výročí vzniku republiky. Sami chceme zasadit strom v Čermákových sadech,“ plánuje starosta Sokola. „Rok 1918 byl pro sokoly přímo velevýznamný, ihned se tehdy postavili za čerstvou republiku a byli dokonce první hradní stráží prvního prezidenta T. G. Masaryka,“ pokračuje.

Oslavy však letos pro Tělocvičnou jednotu Rakovník zdaleka nekončí. V příštím roce uplyne 150 let od jejího založení jako jedné z nejstarších jednot na západ od Prahy. Chystá se velký slavnostní průvod městem, vypomůžou i župy z okolí. Taková sláva se konala naposled po 2. světové válce.

Lída Faflíková

Nepodlez!

Jako děti jsme cvičení v sokole považovali za něco samozřejmého a existenci sokoloven v každé druhé vesnici vnímali za odvěký fakt. Jen málo jsme věděli o tom, proč je původní Sokol nežádoucí, že byl z ideových důvodů pozměněn název z Tělocvičné jednoty na Tělovýchovnou a proč se nekonají dříve slavné slety. V devadesátých letech Sokol svoji činnost znovu obnovil a snaží se opět naplnit Tyršovo heslo: „Přelez, přeskoč, ale nepodlez!“

« Zpět