Připravují simulační pracoviště internetové bezpečnosti

O průmyslovku mají firmy zájem

RAKOVNÍK. Ani po velkém dotačním úspěchu, kdy získala 26 milionů korun z IROP na vylepšení a modernizaci školy, neusíná Střední průmyslová škola Emila Kolbena v Rakovníku na vavřínech. Souběžně s tím dělá řadu dalších věcí.

„Před podpisem máme rámcovou dohodu s Aerem Vodochody. Další z firem, která nás začala podporovat, je Jablotron, jež vyrábí zabezpečovací zařízení. Jednáme s firmou ABB, která je velkým výrobcem komponentů pro zámky, automobilový průmysl apod. Rádi bychom navázali spolupráci i s firmou Teco, která se zabývá programovatelnými automaty. Řada firem je ochotna nás podporovat finančně nebo materiálně a nabízí zaměstnání našim absolventům,“ říká ředitel Jan Jirátko.

A nejen to. Vybírají si studenty pro firemní stipendia. Většinou na konci druhého ročníku s tím, že je finančně podporují ve 3. a 4. ročníku. Standardní částka je ve třetím ročníku 2 000 Kč měsíčně, ve čtvrtém 3 000 Kč. Některé firmy jdou dokonce nad tento limit. Např. student, který by se zavázal, že bude nějakou dobu pracovat u Aera Vodochody, může získat roční stipendium až 55 tisíc korun. Netýká se to ale jen maturitních oborů, podporováni jsou i učňové, a to jednak krajským stipendiem a jednak i firemním už po 1. ročníku.

„Jsme zapojeni do nového implementačního projektu kraje, kde bychom mohli získat dalších 12 milionů korun. Z nich budeme mimo jiné vybavovat laboratoř obnovitelných zdrojů energie, což znamená, že budeme mít vlastní pokusnou voltaickou elektrárnu. Budeme se zabývat elektromobilitou, řešit záležitosti týkající se tepelných čerpadel, větrné energie a dokonce i energie vodíku, což je zatím ve školách výjimka,“ nastiňuje další možnosti ředitel. Pokud bude projekt schválen (mělo by se tak stát v lednu 2018) a škole přidělen, ví její vedení, na co přesně ještě budou peníze použity.

„Chtěli bychom vybudovat simulační pracoviště internetové bezpečnosti. To je záležitost, která je nesmírně důležitá. Ohrožení počítačů a dalších zařízení ze strany sítě jsou vysoká a my počítáme s tím, že budeme naše znalosti a možnost práce na tomto simulačním pracovišti poskytovat i dalším základním a středním školám,“ dodává Jirátko. Pokud se zadaří, mělo by vše začít fungovat také od září příštího roku.

Naplněnost rakovnické průmyslovky je letos 89,5 %. Momentálně je zde 295 žáků, přičemž celková kapacita činí 330 žáků. Ještě před třemi lety sem docházelo 206 studentů a učňů, nárůst je tedy více než zřejmý.

Tomáš Bednařík

« Zpět