Pavel Oubram jako Kevin a Věra Hollá jako psycholožka Torey při scénickém čtení knihy Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil.
Zářijové LiStOVáNí nabídlo knihu Torey L. Hayden o týraném chlapci
Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil
RAKOVNÍK. První poprázdninové LiStOVáNí, které nabídla milovníkům scénického čtení Městská knihovna v Rakovníku ve čtvrtek 21. září, bylo pěkně silné kafe. Drsný, místy tragikomický příběh, vyprávěný dětskou psychoterapeutkou Torey, „vrhl“ LiStOVáNí do nových žánrových vod. Opět se potvrdilo, co už naznačila poslední dvě předprázdninová scénická čtení, že prostor dětského oddělení knihovny je scéna jak vyšitá. Herce máte na několik metrů pod sebe (první řady tak dva metry), a tak máte pocit, že jste součástí děje. Představitelé projektu LiStOVáNí, tentokrát vynikající Věra Hollá a Pavel Oubram, vám „vlezou“ až pod kůži. Už jsem v životě zažil leccos a jen tak něco mě nerozhází, ale při scénickém čtení poslední knihy – Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil, od americké spisovatelky Torey L. Hayden, mně dost často vyrážela husina po těle.
Torey L. Hayden (vl. jm. Victoria Lynn Hayden) je dětská psycholožka a speciální pedagožka. Kromě psaní knih přednáší na několika amerických univerzitách. Ve svých románech popisuje příběhy zneužívaných a týraných dětí a náměty si bere ze své bohaté praxe. Po zhlédnutí čtvrtečního představení jsem plně pochopil, proč autoři LiStOVáNí o Zvířeti uvádějí: „Jsou knihy, které pohladí, zatímco jiné jdou čtenáři proti srsti a přesto se od nich nemůže odtrnout.“ Tak přesně tohle je případ příběhu teenagera Kevina, který se do sebe uzavřel tak, že zapomněl mluvit. Dobrovolně se uzavřel do „vnitřního“ vězení a zpočátku nikdo neví, proč. Není jasné, co se mu přihodilo, kdo a jak mu ublížil. Nikdo si s ním neví rady. Autorka knihy (a jedna z postav – profesionální psychoterapeutka Torey) krok za krokem rozplétá složitý případ dětské úzkosti, která u Kevina, jemuž děti přezdívají Zvíře, vede k nezvladatelné agresivitě. K jeho uzdravení vede dlouhá a hodně klikatá cesta. Divák sleduje průběh terapie krok za krokem, dozvídá se o brutální vraždě Kevinovy sestry, kterou ubil mosazným tácem jejich otčím za tupého přihlížení matky.
Druhou linií vyprávění je příběh malé neposedné indiánské holčičky Charity. I tu má Torey ve své psychologické péči. Obě dějové linie se pravidelně střídají, s čímž se oba herci (Oubram představuje jak Kevina, tak Charity) bravurně vyrovnávají. Vidíme, jak se Torey snaží nesklouznout k citové závislosti na svých malých klientech, což je těžké zejména v momentech, kdy ji oba dva postupně „obviní“ z toho, že je nemá doopravdy ráda a dělá vše jen proto, že za to dostane zaplaceno. Po několika peripetiích a krizi (Kevin se snaží Torey sexuálně obtěžovat) vše dobře končí. Stejně tak i příběh Charity, která nachází rodinu a stěhuje se s ní pryč z města.
O tom, že představení diváky (mimochodem ve švech praskající dětské oddělení knihovny) zaujalo a nebojím se napsat, že nadchlo, svědčí i následná beseda s autorkou, která podniká s projektem LiStOVáNí turné po České republice, a zejména velké množství knih, které si po představení koupili a odnášeli domů i s podpisem Torey L. Hayden,
Také při příštím LiStOVáNí nebude v Rakovníku chybět autor. V pondělí 16. října přivezou herci knihu Roberta Fulghuma „Drž mě pevně, miluj mě zlehka“. Na žádost autora proběhne toto scénické čtení v Tylově divadle.
Tomáš Bednařík