Foto

Mutějovická fara stojí na krásném místě a je kol dokola obklopena velkou zahradou.

 

Církev je s prodejem svolná, ale za určitých podmínek

Najde se využití pro faru?

MUTĚJOVICE. Plzeňská diecéze římskokatolické církve k takovému řešení přistoupila již před několika lety. Opuštěné fary, pro které neměly farnosti využití, začala prostřednictvím webu www.fary.cz prodávat. A protože ceny byly solidní, zájem o byť zanedbané, ale velmi hodnotné (a povětšinou památkově chráněné) stavby, byl velký. Málokdy se vám poštěstí koupit barokní patrový dům s 2 000 m² velkým pozemkem za 700 nebo 800 tisíc korun. Zatímco Plzeňská diecéze prodávala fary ve velkém, Arcibiskupství pražské se podobnému kroku bránilo.

I na Rakovnicku je několik krásných opuštěných far, o které měli lidé zájem, ale odpověď církve byla vždy stejná: Prodávat nebudeme. Proto je překvapením, že se před několika týdny objevila jedna z nich, a to fara v Mutějovicích, v nabídce realitní kanceláře. Že by změnilo Arcibiskupství pražské názor?

„Oslovil mě realitní makléř, jestli bychom neměli zájem mutějovickou faru prodat. Je to objekt, který je trochu mojí noční můrou, protože střecha na jednom z hospodářských objektů je ve velmi špatném stavu a je potřeba ji opravit. Proto jsem s nabídkou souhlasil, ovšem spíše kvůli tomu, že by to mohlo dostat faru do širšího povědomí a tím pádem nám pomoci najít pro ni využití,“ vysvětluje rakovnický vikář Vojtěch Novák, pod něhož mutějovická farnost spadá.

V první řadě by tedy rád poskytl nemovitost k nějakému smysluplnému, čestnému a bohulibému účelu. „Přihlásili se například zájemci, kteří by na faře chtěli udělat projekt sociálního charakteru, což se mi zamlouvá. Přesně takový záměr by se mi líbil. Fara by nadále zůstala v majetku církve, ale ta by ji poskytla nějakému sdružení pro jeho projekt, na který by získalo dotaci a o nemovitost by se staralo. Objekt by se opravil a sloužil lidem. O to mi jde především,“ vysvětluje farář.

Možnosti prodeje se také nebrání, ale jen za určitých podmínek. Kupující by musel být ochotný ponechat církvi část pozemku, na němž by v případě, že by v budoucnu došlo k oživení farnosti, mohla postavit novou menší faru. A druhou zásadní podmínkou je prodej za výhodnou cenu. „Výhodnou v tom smyslu, že pokud z prodeje odvedeme daň státu a církvi, musí zůstat dostatečná částka na to, abychom mohli v Rakovníku koupit byt, který budeme pronajímat a mít z pronájmu stálý příjem pro farnost,“ uzavírá rakovnický vikář.

Markéta Hartlová

« Zpět