Obávaná místa? Okolí barů
RAKOVNICKO. Po setmění působí mnohá místa zlověstněji a nebezpečněji než za světla. Z pohledu lidí to bývají odlehlé kouty města a parky, kde si nikdy nemůžete být jisti, kdo na vás číhá za křovím. Přesto v Rakovníku ani v Novém Strašecí není žádná obávaná lokalita, které byste se museli v noci vyhýbat. Myslí si to jak strážníci, tak respondenti, které jsme oslovili v anketě.
„Městská policie udělala z nebezpečných míst bezpečná. A to tím způsobem, že v nich častěji probíhá hlídková a kontrolní činnost. Největší problémy byly většinou v centru, konkrétně v Trojanově a Vysoké ulici. A o víkendech i v Palackého,“ popisuje velitel rakovnických strážníků Jaromír Nový. A důvod? Non stop bary a diskotéka.
Městská a státní policie poslední dva měsíce drží v obávaných ulicích každý pátek a sobotu v noci stálé hlídky. Má je pod kontrolou od 22 hodin do tří ráno a je to znát. Podstatně ubylo rvaček, které pravidelně zaměstnávaly nemocniční chirurgy, i vandalismu. Víc už městská policie pro bezpečnost v problémových ulicích udělat nemůže. Zakázat bary s non stop provozem nelze.
„S tím, jak se chovají jejich zákazníci, bohužel nic nenaděláme. Když přijdete do baru v Trojance, tak tam i dopoledne uvidíte vysedávat a popíjet alkohol třeba deset lidí. Jestli pak vyjdou opilí ven a budou dělat problémy, to neovlivníme,“ říká Jaromír Nový. O místech, kde by se v Rakovníku báli lidé chodit po setmění, neví.
„Občas jsme to řešili například kvůli agresivním psům. Takový problém byl nedávno v zahrádkářské kolonii u Tesca, kde měli v jedné ze zahrad čtyři psy. Když jejich majitele zavřeli, začaly být problémy. Psi utíkali, občas někomu zakousli slepice a lidé se kolem báli chodit. V jednu dobu byli strážníci několikrát za den u Tesca a převáděli lidi kolem zahrady, protože se psů báli,“ popisuje rakovnický velitel. Vše se vyřešilo až poté, co příbuzná majitele našla psům náhradní domovy. Ovšem co se týče kriminality, tak Rakovník, podle jeho slov, žádné nebezpečné místo nemá.
A podobného názoru jsou i strážníci novostrašecké městské policie. V knize jejich výjezdů nejčastěji figurují nonstopy a s nimi spojené rušení nočního klidu. Top místem je v tomto ohledu nonstop na Komenského náměstí. Během prázdnin bylo podle velitele MěP Stanislava Jahelky trochu klidněji, ale po návratu lidí z dovolených výjezdů kvůli rušení nočního klidu přibývá. „Svým způsobem přispěl i protikuřácký zákon, který vyhnal kuřáky z hospod. Lidé si venku povídají anebo si k cigaretě pustí hudbu z mobilu, takže pro někoho je to už přemíra decibelů,“ říká.
Obzvláště rušný byl v tomto ohledu i právě uplynulý víkend, kdy Strašecí slavilo posvícení. Po dlouhé době tu od zavedení kamerového systému došlo i k poškozování veřejného majetku, kdy jakási parta shazovala odpadkové koše na náměstí.
Nicméně lokalita, kam by se Strašečtí vyloženě obávali chodit, tu prý není, i když je logické, že v noci se lidé bojí obzvlášť v odlehlejších lokalitách. Dříve prý býval problematickou oblastí park u sv. Izidora, kde se scházely různé partičky. Dokonce tu před několika lety došlo i k obtěžování, ale dnes už je tu klid.
Strašečtí městští strážníci nemají na starost pouze město, ale zajíždějí i do okolních obcí. Nejčastěji prý bývají kvůli rušení nočního klidu v Tuchlovicích. Ne všechny z takovýchto výjezdů však bývají oprávněné. „Někdy zdroj hluku ani nenajdeme, i když oblast projdeme, ale faktem je, že řada výjezdů je opakovaných. Lidé si nedají říct,“ uzavírá.
Markéta Hartlová, Lenka Pelcová