Foto

Problematické místo na sýkořickém katastru, kde ohrožuje padající kamení chaty pod skálou.

Kamenná lavina se zastavila jen kus od chat

Co se skálou, zatím nikdo neví

SÝKOŘICE. Kdyby se to stalo v zimě a na horách, nejspíš by si chataři pomysleli, že se utrhla lavina. Ten zvuk byl podobný. Místo sněhu se ale na skále nad Berounkou utrhl kamenný blok a sesul se dolů. Nikoho nezranil, nic nepoškodil, jenže nikdo neví, zda se podobná kamenná lavina neutrhne znovu a tentokráte to neskončí tragédií. Obec Sýkořice řeší od poloviny srpna problém, který by nebyl, pokud by minulý režim tak nepřál živelné chatařské výstavbě.

Na Křivoklátsku se kdysi stavělo bez povolení a mnohdy na místech, která nejsou bezpečná. A to je i případ chat, které nyní ohrožuje padající kamení. Stojí přímo pod skalním masivem. „Stalo se to 11. srpna navečer. Nebylo to po žádném přívalovém dešti, prostě se z ničeho nic utrhl kus skály. Jednalo se o drobnější suť a větší kameny. Mohla je uvolnit divoká prasata, ale to jsou jen domněnky. Chataři z přilehlých chat slyšeli jen, jak se sype kamení. Naštěstí sjelo dolů úžlabím a zarazilo se o náletové dřeviny, takže nedošlo k žádné škodě,“ popisuje sýkořický starosta Jiří Šulc.

Chataři měli pochopitelně strach, co bude následovat, a tak se obrátili na hasiče. Kromě nich do oblasti, která je navíc špatně přístupná, vyrazila i policie. Jediné, co v tu chvíli mohli udělat, bylo sepsat hlášení a místo obehnat páskou. A u toho zůstane, dokud nebude jasné, jak postupovat dál.

„Že padá ze skal kamení, se stává, ale u nás jsme to zatím nikdy neřešili. Na Rakovnicku je to celkem ojedinělá věc, takže ani zdejší úřady nemají jasno, podle jakého zákona by se celá věc měla posuzovat,“ říká starosta. Minulé úterý se pod skálou konalo místní šetření. Kromě sýkořického starosty se ho zúčastnili i majitelé dotčených chat, zástupci jednoho z majitelů pozemku, Správy CHKO, rakovnického odboru životního prostředí a Lesů ČR. „Výsledkem je, že je potřeba se obrátit na krajský úřad, aby doporučil další postup. Pravděpodobně bude potřeba nechat zpracovat geologický průzkum a na základě jeho výsledku rozhodnout, co dál a jestli bude potřeba skálu zabezpečit. Jenže geologický průzkum a asanace nejsou levná záležitost a kdo je zaplatí?“ ptá se starosta.

Skála je na soukromém pozemku, který má dva vlastníky. Oba jsou starší ročníky. Majitelka jedné poloviny žije v zahraničí, majitel druhé sice v Česku, ale v domě se zvýšenou péčí a navíc má stanovené opatrovnice. Ty se při místním šetření jasně vyjádřily, že majitel na zabezpečení skály peníze nemá a pokud by měl o pozemky někdo zájem, rád je prodá. Jejich odhadní cena je sice jen několik tisíc korun, ale vzhledem k tomu, jaké břímě na nich nyní leží, se kupec najde nejspíš jen stěží.

„Obávám se, že je to jen střípek dalších možných problémů, protože rekreačních chat máme na našem katastru sedm set a spousta z nich stojí na podobně problematických místech,“ uzavírá Jiří Šulc. Odbor životního prostředí minulý týden zažádal o stanovisko krajský úřad. O tom, jaký následující postup doporučí, budeme informovat.

Markéta Hartlová

« Zpět