Na okraji Rakovníka najdete bludiště v kukuřičném poli

Zapojte se do mistrovství v bloudění

RAKOVNÍK. Rakovník je jedním z pětadvaceti míst v republice, kde se zabydleli Kukuřičáci, tedy zajímavý projekt, který láká k návštěvě především rodiny s dětmi. A čím je atraktivní? Jde o kukuřičné bludiště, jímž můžete buď pouze procházet a hledat cestu z labyrintu, nebo se lze s pomocí chytrého mobilního telefonu zapojit do mistrovství v bloudění. Rakovnické kukuřičné bludiště se nachází na okraji města u železniční trati na Senomaty. Dostanete se k němu od hasičárny, dovede vás k němu panelová cesta podél sběrny druhotných surovin. Délka labyrintových cest je 3,6 kilometru, na bloudění byste si měli vyčlenit 40 až 50 minut.

„Projekt se zrodil v hlavách majitelů společnosti Fit – Jump, která se zabývá zábavně vzdělávacími aktivitami pro děti a dospělé. Cílem je přinést nový druh rodinné zábavy, přimět děti k pohybu a také prohloubit v návštěvnících zájem o místa, kde žijí. V každém bludišti je totiž připravena malá naučná stezka s místními zajímavostmi,“ říká Martin Trenz, spoluautor projektu.

Bludiště začala vznikat v letošním roce, a to během června. Vytipováno pro ně bylo pětadvacet měst po republice. Rakovník se mezi nimi objevil díky dobré poloze a tomu, že jde o město v atraktivní turistické oblasti. Najít zde vhodnou lokalitu přitom nebylo jednoduché. „Kukuřici zemědělci sejí podle osevního plánu, navíc bylo nutné vybrat místo, které je pro veřejnost snadno dostupné,“ říká Martin Trenz. Každé bludiště má unikátní plán cest. Tvoří se tak, že v době, kdy je kukuřice vysoká zhruba třicet centimetrů, vyseká traktůrek s mulčovačem cestičky. Řídí se podle vytyčeného plánu za pomocí GPS. Za vstup do bludiště se platí, otevřeno je celý týden. O víkendech a svátcích od 9 do 20 hodin, v pracovních dnech od 10 do 20 hodin.

„Bludiště je domovem rodinky Kukuřičáků, která provází návštěvníky celým bludištěm. Pokud mají mobilní telefon s OS Android, mohou si zahrát interaktivní hru na čas. Pro ostatní je připravena série hádanek s tajenkou. Za správné vyluštění tajenky dostane každý návštěvník pěknou placku s Kukuřičákem,“ popisuje spoluautor projektu. V bludišti se nachází osm herních tabulí, které jsou důležité nejen pro hádání tajenky, ale i interaktivní hru na čas. Interaktivní mistrovství v bloudění spočívá v tom, že hráč hledá herní tabule a načítá na mobil QR kódy. Rozhoduje, jak rychle všechny obejde. Výsledný čas se poté objeví spolu s přezdívkou bloudiče v tabulce na webu kukuricaci.cz.

Toho, že byste nenašli cestu z labyrintu, se bát nemusíte. „Bludiště obíhají dlouhé chodby, které návštěvníka navedou k východu,“ ubezpečuje Martin Trenz. Stejně tak uklidňuje návštěvníky kvůli obavám, že v bludišti nečekaně narazí na Mínotaura, tedy divoké prase: „Divočáci jsou poměrně plachá zvířata a poli plnému lidského pachu by se měli vyhnout.“ Bludiště je přístupné do konce září. Na konci sezony se kukuřice poseká a využije na zrno a siláž.

Markéta Hartlová

« Zpět