Proč byly obce bez pitné vody? Kvůli bazénům
Voda teče jen šest hodin denně
RAKOVNICKO. Horký konec června, kdy mnohé obce na Rakovnicku kvůli suchu vydaly zákaz napouštění bazénů a zalévání zahrad pitnou vodou, přinutil spoustu lidí přemýšlet o plýtvání vodou. Jenže jakmile zapršelo, jako by problém pominul. Že už je vody dostatek, je však pouhé zdání. V některých obcích krizová situace přetrvává a hned tak se nezmění, protože hladina podzemní vody v posledních letech zkrátka vytrvale klesá. Nejhůře je na tom Velká Buková, kde od 26. června teče obyvatelům horní části obce voda z kohoutku jen šest hodin denně.
Obrovský deficit
„I když teď bylo několik intenzivních dešťů, v naších studnách se to nijak výrazně neprojeví,“ říká starosta Velké Bukové Pavel Moucha. Jeho vesnice totiž leží na kopci, takže srážková voda, která rychle steče pryč, nemůže situaci zachránit. Ve vodních zdrojích je obrovský deficit, v bukovských čtyřicetimetrových studních je momentálně kolem tří až pěti metrů vody, což je kritické minimum. „Proto jsme v horní části obce, která je napojena na vodojem, museli až do odvolání omezit dodávku pitné vody. Voda se pouští jen na tři hodiny dopoledne a na tři hodiny večer, vždy od šesti do devíti hodin. Náš místostarosta stav vody pečlivě sleduje, když je situace příznivější, nechá vodu puštěnou déle, a to především o víkendech. Bez této nepopulární regulace bychom byli na suchu,“ říká bukovský starosta s tím, že neustálé navážení vody cisternami problém nevyřeší. Lidé pak mají falešnou iluzi, že je vody dostatek a nenutí je s ní šetřit. I přes omezení se totiž stále najde spousta občanů, kteří drahocennou vodou plýtvají pro napouštění bazénů a zalévání trávníku.
Déšť přišel včas
Své o tom ví i v Karlově Vsi, která patří k dalším vesnicím na Křivoklátsku, pro něž je v létě nedostatek vody tématem číslo 1. „Nejhorší situace byla na přelomu června a července. S vodou se muselo hodně šetřit, aby nám nedošla. Vydali jsme zákaz zalévání a napouštění bazénů. Bohužel ne všichni ho dodržují a hřeší na to, že se to dá těžko dokázat. Díky tomu, že se jelo na poloviční výkon, se ale podařilo vodu vyšetřit, takže jsme si ji nakonec nemuseli nechat dovážet cisternou. Protože prší a lidé nezalévají vodou z vodovodu, situace se stabilizovala. Nadbytek jí ale rozhodně není. To, že hladina podzemní vody klesá, můžeme potvrdit,“ říká Iveta Kohoutová, starostka Karlovy Vsi. Obec využívá vlastní vrty, na vodovod je napojena celá vesnice.
Extrémní spotřeba
Situace není nikterak růžová ani v dalších vesnicích na Rakovnicku. Že za tím stojí především bezohlednost majitelů bazénů, je evidentní. Ředitel společnosti Ravos potvrzuje, že v době sucha, kdy by měli lidé s vodou hospodařit, naopak její spotřeba vzrostla. „V období rekordních teplot spotřeba pitné vody extrémně narostla. V některých lokalitách se množství odebrané vody blížilo distribučním limitů vodovodní sítě. Nejvíc se na tom podílely intenzivní zálivky v odpoledních hodinách a napouštění bazénů z vodovodních přípojek,“ říká ředitel Ravosu Hynek Kloboučník.
Někteří občané raději strhli vodojem, než aby si nechali přivézt vodu do bazénu cisternou. Největší problémy nastaly v Novém Dvoře u Řeřich, kde spotřeba natolik stoupla, že kapacita místního zdroje nestačila, a také ve vesnicích napojených na nesuchyňský vodojem, kde má akumulační nádrž nižší kapacitu a lidé odebírali víc vody, než do ní stačilo natéct. Ravos sem tedy musel vodu několik dní dovážet cisternou. Jen díky tomu nebyla dodávka pitné vody přerušena. Pitnou vodou v cisternách ale společnost zásobila i obce, jejichž vodovody neprovozuje.
Bude zdroj vydatný?
Ve Velké Bukové se možná blýská na lepší časy. Obec získala od Ministerstva životního prostředí dotaci na 90metrový průzkumný vrt. Vrtat se bude asi 1,5 km od obce a podle měření by zde podzemní voda měla být. Jak vydatný a kvalitní zdroj to bude, se teprve uvidí. Pro Bukovou je velkou nadějí, protože nemá žádnou možnost napojit se na skupinový vodovod, případně na sousední obce. Buď se nacházejí daleko, nebo mají samy vody nedostatek.
„U průzkumného vrtu jsou tři možnosti. Buď bude vody dostatek a dobré kvality, což si všichni přejeme, nebo jí bude dostatek, ale špatné kvality, takže bude na zvážení, jestli se vyplatí ji náročně upravovat, nebo je tu nejhorší možná varianta, že jí bude málo, a v tom případě nebude záležet, jaké kvality je, protože bude bezpředmětné ji přitáhnout 1,5 km do obce. Jen samotný přívodní řad totiž bude stát 1,5 milionu korun,“ popisuje starosta. Pokud vše dobře dopadne, nechá obec v letošním roce zadat zpracování projektové dokumentace. S financováním přívodního řadu by opět mělo pomoci Ministerstvo životního prostředí, obec je však připravena ho zafinancovat i sama bez dotace.
Markéta Hartlová