Studenti si vyzkoušeli, co je čeká při návštěvě úřadu práce.
Studenti si vyzkoušeli nezaměstnanost nanečisto
Nejvíc je zaskočilo papírování
RAKOVNÍK. Jak přesvědčit studenty, že maturitní vysvědčení není jen obyčejný papír, ale naopak důležitý klíč, který otevírá dveře k lepšímu žití? Pošlete je na úřad práce a postavte do role nezaměstnaných. Pak vám, stejně jako rakovničtí gymnazisté, určitě slíbí, že se budou učit, až se jim z hlavy pokouří. A rozhodně to nebudou jen plané řeči.
Rakovnický úřad práce letos rozjel zajímavý projekt pro střední školy a učiliště. Možná je jediným v republice, který něco podobného školám nabízí. I proto ho přihlásil do soutěže kariérového poradenství. „Projekt jsme nazvali Úřad práce na zkoušku a je to náš nápad, který se nyní snažíme uvést do praxe. Zatím to vypadá, že o něj bude zájem. Krátce před koncem školního roku si ho u nás vyzkoušeli studenti druhých ročníků rakovnického gymnázia,“ říká Jitka Ledvinová, ředitelka ÚP Rakovník. V rámci předmětu základy společenských věd totiž probírají i pracovní právo a orientaci na trhu práce. Nabídka projektového dne na úřadu práce proto ideálně zapadala do učebních osnov.
Studenti pracovali ve skupinách. Na úvod si všichni museli vyplnit žádost o zprostředkování zaměstnání a o podporu v nezaměstnanosti. Už první úkol je dost zaskočil. „Nečekali, že přijít na úřad znamená vyplnit spoustu papírů a že když vyplní jednu žádost, hned dostanou další. Uplynulo dvacet minut a někteří nebyli s vyplňováním ani zdaleka v polovině. Dokonce tu padaly i dotazy, co je číslo popisné,“ zmiňuje Jitka Lužná jeden z postřehů, který zaměstnankyně úřadu práce překvapil. Dalším bylo, že studentům nic neříkal pojem rekvalifikace.
„Studenti na úřadě strávili asi 3,5 hodiny. Každá skupina měla jiný úkol. Jedním z nich bylo například zjistit na právním oddělení informace o pracovní smlouvě a dohodách. Jiná skupina zjišťovala, co je potřeba, když chtějí zahájit podnikání a jaký příspěvek jim může úřad práce poskytnout, dalšími tématy byly rekvalifikace, zaměstnávání v zahraničí, současná situace na trhu práce a podobně,“ říká ředitelka. Každá skupina pak musela to, co zjistila, přednést ostatním a na závěr si všichni vyzkoušeli najít volné pracovní místo pro člověka s konkrétními požadavky.
„Stačilo říct, jaké vyhlídky na dobré zaměstnání mají lidé ze základním vzděláním a hlavně výši minimální mzdy, a hned všichni prohlašovali, že se budou opravdu učit,“ uzavírá s úsměvem Jitka Ledvinová. Projekt Úřad práce na zkoušku bude od září nabízen i dalším středním školám a učilištím.
Markéta Hartlová