Sbírka změnila majitele, vystaví ji na zámku Zbraslavice
Muzeum krojů se přestěhovalo
KNĚŽEVES. Jubilejní desátou sezonu mělo v letošním roce zahájit kněževeské Muzeum lidových krojů. Místo toho bude unikátní sbírka slavit otevření expozice v nových prostorách. Muzeum se společně s jeho majitelkou Věrou Čurdovou přestěhovalo.
„Paní Čurdová se o provoz muzea starala sama, a protože už jí je přes osmdesát let a dojížděla sem z Prahy, bylo to pro ni velmi náročné. V poslední době tedy provoz muzea omezovala na předem objednané zájezdy, už zde netrávila tolik času jako v počátcích,“ vysvětluje Zdena Malafová z městyse Kněževes. Majitelka se sice snažila sehnat za sebe do muzea náhradu, ale nepodařilo se jí najít nikoho, komu by od svého pokladu bez obavy svěřila klíče. Jaký bude další osud expozice, proto nedokázal nikdo odhadnout.
Pro samotnou sbírku nakonec mělo vše šťastný konec, i když Kněževes kvůli tomu přišel o turistickou zajímavost. Sbírka krojů je totiž unikát a 101 z nich dokonce tvoří státem chráněnou kolekci. „Paní Čurdové se podařilo najít kupce a sbírku krojů prodala na zámek Zbraslavice u Kutné Hory. Nový vlastník jí navíc nabídl na zámku ubytování, takže se kroje přestěhovaly i s jejich sběratelkou. Bude tak na ně moci stále dohlížet a podávat návštěvníkům zasvěcený výklad, jak to dělávala u nás. Osobně mě mrzí, že tu muzeum skončilo, mám ráda ruční práce a tradice, ale zároveň chápu, že paní Čurdové spadl kámen ze srdce, protože ví, že bude o sbírku postaráno,“ říká Zdena Malafová.
Expozice lidových krojů se před otevřením kněževeského muzea stěhovala několikrát. Věra Čurdová si nejprve pronajala prostory v Praze na Florenci, jenže po roce a půl přišel majitel s tím, že bude budovu bourat, proto se přemístila do Měchovic, kde však kvůli vysokému nájemnému nakonec také dlouho nezůstala. Do Kněževsi jí dopomohla zajímavá náhoda. Nabídku na umístění expozice totiž adresovala Kněževsi u Prahy, jenže pošta dopis doručila do Kněževsi na Rakovnicku. A protože v městysi se v tu dobu shodou okolností rušil druhý stupeň základní školy, měl městys k dispozici i volné prostory ve škole. Věra Čurdová z nich byla nadšená, byly ideální – vytápěné, suché, světlé, zabezpečené, dostatečně velké a se samostatným vchodem.
Muzeum lidových krojů bylo v Kněževsi slavnostně otevřeno v srpnu 2007. Bylo umístěno ve třech místnostech v přízemí školy a k vidění v něm byly kromě sedmi desítek krojů i staré střihy, knoflíky, bižuterie a další. Protože sbírka Věry Čurdově čítala na tři stovky krojů, expozice se neustále obměňovala. Vedle tuzemských turistů muzeum navštěvovaly i zájezdy cizinců, kromě Němců a Poláků se mezi návštěvníky objevili dokonce i turisté z Nového Zélandu nebo Aljašky.
Nový majitel si sbírku krojů odvezl koncem loňského roku, od té doby jsou místnosti bývalého muzea prázdné a čekají na nové využití. O tom, jaké bude, zatím zastupitelstvo nejednalo. Sám městys sice také plánuje expozici věnovanou kněževeské historii, ale rád by ji umístil do památkově chráněného zájezdního hostince, který postupně opravuje.
Markéta Hartlová