V Německu si pomocná síla vydělá téměř 30 tisíc

Práci nabízelo dvanáct firem

RAKOVNÍK. „Letos to je lepší než loni.“ „Stísněné prostory.“ „Skoro vše práce na směny.“ „Lepší nabídka práce než minule.“ To jsou jen některé ohlasy, které napsali návštěvníci burzy práce. Ačkoli se 7. června otevírala úderem deváté hodiny, už od osmé se před úřadem práce začala tvořit fronta. Že by byla opravdu taková poptávka po volných místech? Bohužel jen částečně. Spousta nedočkavců přišla hlavně pro razítko. Nezaměstnaní v evidenci úřadu práce totiž měli účast na burze povinnou a důkazem, že ji skutečně navštívili, bylo právě razítko. Proto ta fronta. I bez ní byl ale o burzu práce velký zájem.

„Volná místa tu dnes nabízí dvanáct zaměstnavatelů. Z ohlášených firem nedorazil jen Permon, který se z důvodu konání firemní akce omluvil. Na druhou stranu ale přibyla agentura práce Adeco, jež dělá nábor pro Amazon, a dodatečně přišla také firma Agro ZNZ,“ říká ředitelka Úřadu práce Rakovník Jitka Ledvinová. Prostřednictvím burzy hledaly zaměstnance většinou průmyslové podniky, jako je Rakona, Valeo, Brano apod. Do svých řad ale lákala i Policie ČR. Ta náborovala pro celou středočeskou policii, neboť přímo v rakovnickém územním odboru jsou momentálně plné stavy.

„Dříve trvalo přijímací řízení minimálně tři měsíce, dnes je hotové za tři dny. Přijetí do služebního poměru totiž probíhá formou kempu. Ten se koná v Sadské od soboty do pondělí. Uchazeč před nástupem na něj musí mít jen výpis ze zdravotní dokumentace, zbytek (tedy psychologické a fyzické testy) už je součástí kempu. Fyzických testů se uchazeči nemusejí bát, mohou si je předem trochu nacvičit, protože obsah testů se dá dohledat na facebooku. Pokud obojím projdou, tak je v pondělí čeká ještě lékařské vyšetření u služebního lékaře. Neúspěšní kandidáti ho neabsolvují, ti odjíždějí domů už v neděli. Na celý kemp policie zajišťuje ubytování, stravování a odvoz,“ popisuje průběh přijímacího řízení Zdeňka Černá.

Koho láká práce v zahraničí, měl rovněž možnost ji prostřednictvím burzy práce najít. Zaměstnání v Německu nabízela zprostředkovatelská firma Arwa z Karlových Varů. Aktuálně je v Německu největší poptávka po zaměstnancích v oblasti logistiky, zdravotnictví, obchodu a také po vyučených řemeslnících, jako jsou elektrikáři, instalatéři, svářeči či zámečníci. „Řemeslníci jsou nedostatkovým zbožím, proto jsou velmi dobře platově ohodnoceni. Mzda je ale dost motivační i pro další profese. I v Sasku, kde je mzda nižší než v Bavorsku, si pomocná síla vydělá skoro třicet tisíc měsíčně. Práce je v Německu hodně, ale problémem bývá jazyk. Zaměstnavatelé, vyjma IT, preferují němčinu, alespoň její základy. Proto také nabízíme zájemcům o práci zdarma on-line jazykový kurz němčiny,“ říká Nicola Vilk Salajkova.

Na burze práce jste ale mohli sehnat i letní brigádu, nebo se informovat o rekvalifikaci. O nich poskytoval podrobnosti přímo úřad práce. „Dnes tu nejsme jen pro nezaměstnané, ale i pro firmy. Přibližujeme jim možnosti, které nabízí projekt podpora odborného vzdělávání zaměstnanců. V rámci tohoto projektu platíme firmám 85 procent nákladů na školení jejich zaměstnanců a zároveň i jejich mzdu po dobu, kdy se školení účastní. Tento projekt běží už poměrně dlouho a je o něj celkem zájem. Je vhodný pro kteréhokoli zaměstnavatele, hodně ho využívá například Anexia, Croy, Froněk či Eber. V Eberu například tímto způsobem školíme svářeče. Touto formou ale hradíme i jazykové kurzy,“ vysvětluje ředitelka úřadu práce Jitka Ledvinová.

Markéta Hartlová

« Zpět