Pět kuřáků může být i polovina stálých zákazníků
Opravdu štamgasti odejdou?
RAKOVNICKO. V den, na který připadá světový den bez tabáku, začal v Česku platit zákaz kouření ve všech hospodách. Nedělá rozdíly mezi hospodami na vesnici a ve městě, mezi restauracemi a pivnicemi, zákaz kouření musí dodržovat každý. Říká se, že nejvíce odpůrců má mezi hospodskými na vesnici, protože právě venkovské hospody budou bity nejvíce.
Proti spíš ženy
„Naši stálí hosté to až tak negativně nepřijali, možná i proto, že máme mezi štamgasty hodně nekuřáků. Trochu mě překvapilo, že víc negativních reakcí bylo od žen než od mužů. Osobně si nemyslím, že to naši existenci ohrozí, možná spíše naopak a začnou chodit i ti, kterým kouř vadil. Zákaz kouření jsem tu zkusil už na Silvestra. Kouřit se mohlo jen na chodbě a lidé to také vzali. Kuřáci si budou muset zvyknout odbíhat ven, nic jiného jim, pokud budou chtít chodit, nezbude. V létě, kdy má každá hospoda i možnost posezení venku, je zákaz v podstatě jedno, v zimě to bude horší,“ říká Vladislav Polák, hostinský v Nouzově, který od minulého týdne začal provozovat i hospodu U Havlů v Přílepích. V té bude zákaz možná tvrdším oříškem, protože od doby, kdy se druhá přílepská hospoda U Kutílků stala (dobrovolně) nekuřáckou, se kuřáci nasměrovali k Havlům. Ti tedy rozhodně nad skutečností, že už si u piva nebudou moci zapálit, nejásají.
Rozdělená parta
Stejně nelibě nesou nové nařízení i štamgasti v hospodě, tedy Divadelním klubu, v Janově. „Ve městě je to něco jiného. Tam když přestane kvůli zákazu kouření chodit pět lidí, nic se nestane. Ale u nás je to padesát procent stálých hostů. Když je někdo celý život zvyklý si u piva zapálit, tak si v sedmdesáti letech bude těžko zvykat, že už nemůže. Někdo řekl na rovinu, že si dá pivo radši doma. Zákaz jen rozděluje lidi. Teď to u nás vypadá tak, že skupina, která dřív seděla pohromadě a bavila se spolu, je rozdělená. Polovina sedí venku a druhá uvnitř,“ říká Jiří Lep, starosta Janova. Stát měl podle něj hospodským nechat právo, aby si sami rozhodli a přiklonili se k variantě, která bude vyhovovat většině jejich hostů.
Touto demokratickou cestou šli například v Rousínově, kde zákon o několik měsíců předběhli. Tamní štamgasti si totiž odhlasovali zákaz kouření už předloni a ti, kteří byli proti, se nakonec přizpůsobili většině.
Zbytečná investice
František Štiller, který už patnáct let provozuje hospodu v Rudě, vnímá zákon jako neoprávněný zásah do soukromého podnikání. Navíc přišel v době, která podnikání v pohostinství příliš nepřeje. Hospodám ubývá klientela nejen kvůli tomu, že lahvové pivo můžete v akčních nabídkách koupit za pár korun, ale také proto, že mladí lidé nechodí na pivo tak často jako starší generace.
„Mladí si přijdou posedět výjimečně v pátek večer. Protikuřácký zákon je další věc, která nám jen ztěžuje podnikání. V naší hospodě se žádná diskriminace nekuřáků nekonala. Lidé u nás byli spokojení. Investovalo se 600 tisíc do výkonné vzduchotechniky, díky které tu bylo kouře minimálně. Teď je z toho zbytečná investice. Na to, abych mohl posoudit, jestli to některé zákazníky odradí, je příliš krátká doba. Někteří remcají, že si klidně pokutu 5 000 korun zaplatí, protože zákaz je nesmysl. Mělo to zůstat, jak to bylo a nechat na každém, ať si provoz přizpůsobí podle toho, na jakou klientelu se chce zaměřit. Podle mého je to jen další populistické gesto,“ říká rudský hostinský.
Manželky nebudou nadávat
Smířlivější jsou vesnické hospody v rekreačních oblastech, jejichž nejčastější klientelou jsou turisté a cyklisté a tudíž mají největší tržby přes léto, kdy se může sedět venku, kde zákaz neplatí (pokud nejde o předzahrádku s pevným zastřešením). „Nám to nijak neuškodí. Lidé si zvyknou, že se chodí ven. Někteří jsou naopak rádi, že se vzduch vyčistí a že už nebudou manželky doma nadávat, že musí všechno hned přeprat, protože je to cítit kouřem. Štamgasti budou chodit dál, protože jsou zvyklí a nechodí sem jen kvůli pivu a cigaretě, ale hlavně kvůli tomu, že se chtějí potkávat. Nevidím to jako problém a už vůbec ne u turistů, kteří stejně sedávají hlavně venku. Bude to změna jen v zimě. Ale na každou změnu si lidi vždycky zvyknou, takže nakonec přijmou i to, že musí chodit kouřit ven. A za čas už jim ani nepřijde, že to někdy bylo jinak,“ říká Romana Durlínová, která je novou nájemkyní krakovecké hospody U Hradu.
Markéta Hartlová