Bývalý obchod po přestavbě na byty.
Větší polovinu čtyřmilionové investice uhradila dotace
Z obchodu jsou sociální byty
PUSTOVĚTY. Až bude uzákoněna povinnost obcí vlastnit sociální byty a starostové se začnou poohlížet po vhodných nemovitostech, kde by je zřídili, budou si pustovětští zastupitelé moci v klidu sednout a dát nohy na stůl. Zákon totiž předběhli. Koncem loňského roku byla dokončena přestavba bývalé prodejny potravin na bytový dům se čtyřmi sociálními byty. Od ledna už v nich nájemníci žijí.
„V domě odnepaměti fungoval obchod a ve spodním podlaží, které je přístupné ze zahrady, bývala prádelna a mandl. Protože už se ale nenašel nikdo, kdo by měl zájem potraviny provozovat, zastupitelé odhlasovali, že se obchod definitivně zruší a dům se poskytne dvěma zdejším seniorům na bydlení. Měli o ubytování zájem s tím, že si prostory v přízemí sami předělají,“ popisuje pustovětská starostka Alena Klobásová dobu před třemi lety.
Pak se ovšem objevil dotační titul na výstavbu sociálních bytů, a tak nakonec padlo rozhodnutí celý dům přestavět a zřídit v něm bytů víc. Projektantka využila obě podlaží i podkroví a umístila tak do objektu čtyři byty. Ten nejspodnější (v podlaží zapuštěném pod úrovní silnice) a podkrovní jsou největší. Zaujímají celou šíři domu, a tak mají samostatnou ložnici, obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem a koupelnu s WC. Dva byty v druhém podlaží jsou garsonky.
Dům samotný potřeboval mnohé stavební zásahy. „Kvůli statice se objekt stahoval a půda se přizdívala asi o 70 cm, aby podkroví pro realizaci bytu vyhovovalo. Největším problémem domu, hlavně suterénu, byla vlhkost. Objekt byl od silnice podmáčený, proto bylo nutné provést izolace až k základům. Ukončení stavby se plánovalo na jaro 2016, ale nikdo nepočítal s neskutečně dlouhými termíny a průtahy ze strany ČEZ. Díky tomu však vyschla stavba natolik, že jsme mohli pronajmout bez problémů i spodní podlaží. Opravou a přestavbou se podařilo nejen najít pro dům smysluplné využití, ale také zachránit obecní majetek,“ popisuje starostka.
Dům je zateplený a na jeho vytápění se používá jediný elektrokotel. Protože jde o sociální byty, musela obec při jejich pronajímání splnit podmínku, že upřednostní nájemníky v sociální tísni. „Jen v případě, že nejsme schopni je obsadit těmito lidmi, můžeme bydlení nabídnout důchodcům, kteří splňují podmínku, že jejich důchod není větší než 0,6 průměrné mzdy. Nájemníci, kteří jsou v sociální tísni, mají smlouvu na dva roky, důchodci na rok. Pokud po jejím vypršení doloží, že podmínky i nadále splňují, smlouva se jim automaticky prodlouží,“ vysvětluje Alena Klobásová.
Téma sociálních bytů bývá většinou choulostivé, starousedlíci mívají z jejich budoucích obyvatel obavy. V Pustovětech však žádné negativní reakce nezaznamenali, a to díky tomu, že se do bytů nastěhovali většinou místní nebo lidé, které ostatní obyvatelé znali. V bytech žijí od ledna a nové bydlení si pochvalují. „Byt se nám moc líbí. Původně jsme chtěli jít nahoru do podkroví, ale kvůli sešikmeným stropům by se nám tam nevešel nábytek, tak jsme nakonec šli do nejnižšího podlaží. Trochu jsme se báli vlhkosti, ale žádná se tu neobjevuje a vypadá to, že to bude v pořádku. Jsme rádi, že jsme byt dostali. Bydleli jsme ve starém domě po tetě. Domek ale nebyl náš. Kdybychom byt nedostali, museli bychom z Pustovět odejít, a to jsem nechtěla, protože jsem se tu narodila,“ říká Hana Burešová, jedna z nájemnic. Celkové náklady na rekonstrukci a přestavbu domu byly 4 096 tisíc korun, dotace z Ministerstva pro místní rozvoj činila 550 tisíc korun na jeden byt.
Markéta Hartlová