Jaroslav Mikoláš přebírá jednu ze dvou cen, které obdržel v soutěži Manažer roku 2016.
Lupofyt má nejlepšího manažera v oblasti zemědělství v ČR
Mikoláš získal dvě prestižní ocenění
CHRÁŠŤANY. V prestižní soutěži Manažer roku se opět blýskl jednatel chrášťanské zemědělské společnosti Lupofyt Jaroslav Mikoláš. V Praze na Žofíně převzal dvě ocenění – pro vítěze kategorie Manažer odvětví v oblasti zemědělství a Vynikající manažer malé firmy do 50 zaměstnanců v rámci celého českého hospodářství. Podařilo se mu tak navázat na úspěch v roce 2004, kdy byl vyhlášen Manažerem odvětví zemědělství a navíc se dostal mezi Top 10 manažerů České republiky.
„Dostat se mezi špičku je těžké, ale udržet se tam a získat ocenění po dvanácti letech znovu, je ještě těžší. Z toho mám největší radost. Ukazuje to, že je naše firma na úrovni a drží si vysoký standard. Za úspěch vděčím celému kolektivu našich zaměstnanců. Bez skvělých a schopných lidí, které mám kolem sebe, bych nebyl, kde jsem. Jsou to lidé, na které je spolehnutí. Pokud je tým semknutý, je to základní klíč k úspěchu,“ říká Jaroslav Mikoláš, kterého do soutěže nominoval Zemědělský svaz. Odborná komise, která posuzuje životopisy přihlášených i ekonomické výsledky firmy, ho poté doporučila do finále, které se konalo na Žofíně.
Jaroslav Mikoláš loni zažil velmi úspěšný rok. Lupofyt dosáhl vynikajících ekonomických výsledků a coby předsedu Okresní agrární komory ho potěšily i rekordní výnosy ostatních zemědělců na Rakovnicku. „Náš okres byl s výnosy většinou dlouhodobě pod průměrem republiky i kraje, ovšem loni byly výsledky výborné. Ocenění vnímám i tak, že ukazuje, že jsme na Rakovnicku také dobří zemědělci a dokážeme mít dobré výsledky. Cena za malou firmu je pro mě ještě cennější, protože znamená porovnání nejen v oblasti zemědělství. Je důkazem, že se můžeme směle měřit s těmi nejlepšími ze všech oborů. Ukazuje to, že zemědělci něco umí a jsou úspěšní,“ říká jednatel Lupofytu.
Protože komise nepohlíží jen na ekonomické výsledky firmy, ale i na osobnost manažera, nepochybně při rozhodování sehrály roli i jeho další aktivity v rámci oboru. Nejenže je předsedou Okresní agrární komory, ale také jako vůbec první zemědělec z Rakovnicka i členem představenstva Agrární komory ČR. Kromě toho loni společně s dalšími pěstiteli olejnin založil Komoditní radu pro mák a stal se jejím předsedou. Lupofyt má navíc dobré jméno i díky spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně při polních pokusech nebo díky tomu, že se angažuje při výzkumech v otázce udržení vody v krajině či úlohy organické hmoty v půdě.
„Jsou to témata, která jsou pro udržitelné zemědělství velice důležitá. Obzvláště v naší oblasti, kde je srážkový stín. Půdě se nyní hodně věnujeme, využíváme precizní zemědělství, což je ekologický způsob pěstování, díky němuž půdu nepřehnojujeme a snažíme se postupovat tak, aby to bylo optimální pro rostliny a půdu. Na naše precizní zemědělství se byl podívat i ministr,“ popisuje Jaroslav Mikoláš.
I Lupofyt má však podle něj stále co zlepšovat. Firma ví o svých slabých místech, zaměřuje se na ně a investuje do zlepšení. A také se jí podařilo zásadním způsobem omladit kádr. „Jedna generace zaměstnanců nám odešla do důchodu, ale plynule jsme ji nahradili mladými. Měl jsem obavy, zda přechod zvládneme, protože mnoho firem říká, že mladí a šikovní lidé nejsou, že nechtějí pracovat. U nás se ale povedlo najít schopné, přemýšlivé a pracovité lidi. Jsem strašně vděčný za to, že máme pokračovatele. To oni budou nositelem pokroku, nových pohledů, technologií a myšlenek. My starší už je jen korigujeme a sledujeme, jak jdou dopředu,“ dodává oceněný manažer. Lupofyt má i nadále tři jednatele (jeho spolumajitele), novým ředitelem výroby je Jaroslav Mikoláš ml. a chmelařem Milan Procházka.
Markéta Hartlová